Odpowiedzi

2009-04-24T11:47:39+02:00
[akapit]Moim zdaniem powieść H. Sienkiewicza "W pustyni i w puszczy" jest powieścią przyrodniczą. Poniżej będę udowadniać, że ta teza jest prawdziwa.
[akapit] Zacznę od tego, że w dziele tym jest opisanych wiele wypraw i przygód. Akcja dzieje się w Afryce. Każde miejsce jest dokładnie opisane i chcąc spojrzeć na mapę znajdzie się tam te obszary, o których mowa jest w książce.
[akapit] Kolejnym ważnym argumentem jest to, że jest to gatunek zwany powieścią. Ma przecież narratora, akcję i fabułę. Jest również pisany prozą.
[akapit] Nie bez znaczenia jest też fakt, że prawie cała lektura to podróże i przeróżne przygody. Bohaterowie są w ciągłym ruchu. Nie mają prawdziwego domu. W czasie swojej wędrówki poznają nowe miejsca. Są one dla nich obce.
[akapit] Pragnę nadmienić, że dzieci nie błąkają się dla rozrywki, lecz po to, by znaleźć swoich ojców od których zostały zabrane. Mimo gorącego klimatu i braku wody, a także innych licznych przeszkód udaje im się dojść do celu. Myślę, że podróże stały się częścią ich życia.
[akapit] Podsumowując, uważam, że "W pustyni i w puszczy" jest powieścią podróżniczą. Świadczą o tym argumenty wymienione przeze mnie powyżej.