Odpowiedzi

2009-11-02T17:39:12+01:00
Dania – Królestwo Danii – państwo położone w Europie Północnej, najmniejsze z państw nordyckich. W jej skład wchodzą też Grenlandia oraz Wyspy Owcze. Graniczy od południa z Niemcami.

W wyniku reformy administracyjnej z 1 stycznia 2007 roku podział kraju na 13 województw, zastąpiony został 5 regionami, natomiast liczbę gmin z 270 zredukowano do 98.
Hovedstaden ze stolicą w Hillerod oraz stolicą państwa w Kopenhadze
Midtjylland ze stolicą w Viborg
Nordjylland ze stolicą w Aalborg
Sjælland ze stolicą w Sorø
Syddanmark ze stolicą w Vejle

zabytki znajdujace sie w Kopenhadze

AMALIENBORG - barokowy pałac królewski w Kopenhadze
CHRISTIANSBORG
RÅDHUSET - Ratusz Kopenhagi
KOPENHASKA BIBLIOTEKA KRÓLEWSKA (Czarny Diament)
VOR FRELSERS KIRKE - Kościół Zbawiciela w Kopenhadze
KOPENHASKA MAŁA SYRENKA
RUNDETÅRN w Kopenhadze
BØRSEN - Kopenhaska Giełda
ROSENBORG SLOT W KOPENHADZE
GRUNDTVIGS KIRKE W KOPENHADZE
STRØGET - główna handlowa ulica Kopenhagi
NYHAVN
Muzyka i życie nocne w Kopenhadze
CHRISTIANSHAVN - mały Amsterdam
KONGENS NYTORV - Największy plac Kopenhagi
KOPENHAGA NY CARLSBERG GLYPTOTEK
2009-11-02T19:47:54+01:00
Dania należy do krajów często odwiedzanych przez turystów zagranicznych. głównym ośrodkiem ruchu turystycznego jest Kopenhaga. Wyróżnia się tu 6 regionów turystycznych- Zelandię z Kopenhagą, Lolland i Falster ,Fionię i Langeland, Jutlandię, Bornholm i wyspy Owcze.
Zelandia jest największym i najczęściej odwiedzanym regionem Danii. Na wschodnim brzegu tej największej Duńsienkiej wyspy, nad Sundem leży stolica kraju- Kopenhaga, największe i najpiękniejsze miasto Dani nazwana ,, Paryżem północy". Najbardziej malowniczo prezentuje się w okolicach pełnej jachtów pustyni Nyhavn. Dużo wdzięku zawiera architektura pałaców Amalenbork i Rosenberg, przy wejściu do portu usadawia się ,,Mała syrenka" , której sylwetka urzeka turystów. Wybrzeże na północ od Kopenhagi aż do Helsingor cieszy się wielką popularnością jako ,, Duńska Riwiera". Forteca Kronbork Slot kojażona jest z zamkiem Elsynor i szekspirowskim księciem Hamletem. wewnątrz wyspy najbardziej atrakcyjne jest Roskilde,dawna stolica Danii z katedrą.