Odpowiedzi

2010-04-07T10:55:51+02:00
1) Przede wszystkim to osoba bądź osoby zamierzające prowadzić działalność gospodarczą decydują o formie organizacyjno-prawnej.
Przedmiot działalności jest sprawą wtórną. (czy to jest sklep zoologiczny, czy spożywczy, czy może zakład produkcyjny, albo szwalnia).

Jeśli jednoosobowo - to dokumentem określającym formę będzie Decyzja Organu Gminy (Wójta, Burmistrza, Prezydenta) o wpisie do rejestru działalności gospodarczej.

Jeśli w formie spółki to zależy, czy spółka powstaje na podstawie kodeksu cywilnego(spółki osobowe), czy kodeksu handlowego (spółki prawa handlowego)
W pierwszym przypadku podstawą będzie umowa cywilno prawna,w której wspólnicy umawiają się na wspólne prowadzenie działalności na określonych warunkach.
W przypadku spółek prawa handlowego będzie to umowa spółki sporządzana w formie aktu notarialnego i na tej podstawie następuje wpis do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS)
2) Ostatnio zostały zmienione przepisy w zakresie otwierania działalności gospodarczej i wniosek o wpis do rejestru działalności gospodarczej (dla ułatwienia przyszłym przedsiębiorcom) składany jest w organie gminy (tzw. jedno okienko), a następnie niezwłocznie przesyłany o właściwego urzędu skarbowego. I Twój wniosek tak właśnie nalezy załatwić, a potem przeznaczyć jakiś lokal (własny, bądź wynajęty) na sklep o dowolnym charakterze.

Mam nadzieję, że o to chodziło :-)