Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-02T17:35:50+01:00
Julia Męczenniczka, (Julia z Kartaginy lub Julia z Korsyki) - święta Kościoła katolickiego i prawosławnego, żyła najprawdopodobniej w V wieku naszej ery, a jej los jest bardziej znany z przekazów legendarnych niż historycznych. Urodziła się prawdopodobnie w 415 w Kartaginie. W latach jej dzieciństwa Kartagina została zdobyta przez Genzeryka i Julia dostała się do niewoli. Została sprzedana syryjskiemu kupcowi Euzebiuszowi. Euzebiusz początkowo próbował przekonać Julię do porzucenia swojej wiary, jednak widząc jej determinację nabrał wręcz szacunku do niej. Julia uczestniczyła w licznych podróżach swojego pana. W trakcie podróży do Galii przybyli do brzegów północnej Korsyki, w czasie gdy odbywało się pogańskie święto, w czasie którego zażądano od Julii, aby oddała cześć pogańskim bóstwom. Ta jednak odmówiła, nawet gdy zaproponowano jej życie w przypadku apostazji. Była torturowana, według niektórych przekazów obcięto jej piersi, wyrwano wszystkie włosy a wreszcie ukrzyżowano. Przekazy podkreślają, że jej pan usiłował jej bronić, jednakże podano mu alkohol i następnie wykorzystano fakt jego upojenia alkoholowego. Wydarzenia te miały prawdopodobnie miejsce między 429-455.

Inną wersja mówi, że została zabita w Kartaginie przez Maurów w VI w. lub VII w., a jej ciało zostało później przewiezione na Korsykę.

Mnisi z Gorgony chronili jej relikwie, a w 762 lub 768[4] Dezyderiusz przeniósł je do Brescii. Około 763 papież Paweł I konsekrował kościół w którym umieszczono relikwie św.Julii, a miejsce stało się popularnym miejscem pielgrzymowania w Średniowieczu.

Święta Julia jest patronką Korsyki, Brescii, Bergamo i Livorno.

Jej święto przypada na 22 maja.

W sztuce katolickiej jest przedstawiana jako dziewica z palmą i krzyżem lub podczas ukrzyżowania. W ikonografii przedstawiana jest jako kobieta o jasnokasztanowych, spiętych przepaską i opadających na ramiona włosach, ubraną w jasnoczerwone szaty i trzymającą w dłoniach krzyż

Hieronim Bosch poświęcił ukrzyżowaniu Św.Julii swój tryptyk, który aktualnie znajduje się w Pałacu Dożów w Wenecji.
1 5 1
2009-11-02T19:06:27+01:00
Św.Julia to święta kościoła katolickiego i prawosławnego. Żyła w V wieku naszej Ery. Urodziła się 415 roku w Kartaginie. W dzieciństwie Kartagina została zdobyta przez Genzeryka, przez co dostała się do niewoli i została sprzedana kupcowi Euzebiuszowi. Euzebiusz początkowo próbował przekonać Julię do porzucenia swojej wiary jednak dzięki jej determinacji zdobyła jego szacunek.Podróżowała wraz z Euzebiuszem. W trakcie podróży do Galli przybyli do Korsyki. Odbywało się tam święto pogańskie. Zarządano od niej aby oddała cześć pogańskim bóstwom, lecz ona odmówiła. Była torturowana a następnie ukrzyżowana.
3 5 3