Odpowiedzi

2009-11-02T17:44:48+01:00
Tragizm bohatera polega na ciążącym nad nim fatum. Wszystkie jego działania skazane są na klęskę. Próbuje on walczyć z przeznaczeniem, co się okazuje nadaremne. O tragizmie świadczy również perypetia, czyli działanie z dobrym zamiarem, ale odwrotnym skutkiem, oraz ironia tragiczna, czyli splot z pozoru dobrych wydarzeń, które w efekcie i tak doprowadzają do klęski.
2009-11-02T17:46:56+01:00
Tragizm bohatera polega na tym, że miał on bardzo nieszczęśliwe życie. Jako niemowlę został porzucony przez rodziców (Lajos i Jokasta), ponieważ usłyszeli oni od wyroczni, że ich syn zabije ojca i ożeni się z matką. Edyp trafił do królewskiej rodziny. Wychowywał się szczęśliwie, jednak kiedy dochodziły do niego plotki o jego pochodzeniu, postanowił dowiedzieć się wszystkiego. Poszedł do wyroczni i tam usłyszał tę samą przepowiednię co jego rodzice. Myśląc, że rodzina królewska jest jego prawdziwym domem, wybrał się w drogę, by uniknąć spełnienia przepowiedni. Po drodze spotkał wędrowca, którego zabił, gdyż nie chciał usunąć mu się z drogi. Był to niestety jego ojciec.
Na Teby napadł Sfinks. Kreon obiecał temu, kto odgadnie jego zagadkę, rękę swojej siostry Jokasty i władzę nad Tebami. Edypowi udało się pokonać potwora i otrzymał władzę. Pobrał się z własną matką, nie wiedząc o tym.
Kiedy dowiedział się prawdy, popełnił samobójstwo.