Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-07T13:38:13+02:00
Ja bym napisała na początku ogólnie co to są:
- cukry proste
- dwucukry
- wielocukry
Później bym napisała o najważniejszych przedstawicielach danych cukrów:
- Skrobia - najważniejszy przedstawiciel wielocukrów ( i tu informacje o niej)
- Glukoza i fruktoza - najważniejsi przedstawiciele cukrów prostych ( i tu informacje o nich)
- Sacharoza - najważniejszy przedstawiciel dwucukrów ( i tu informacje o niej)

INFORMACJE DO REFERATU:

- SKROBIA:

Najważniejszym przedstawicielem wielocukrów jest skrobia. Otrzymuje się ją głównie z buku ziemniaków i nasion zbóż. Jej cząsteczka jest utworzona z połączonych ze sobą reszt glukozowych.

Skrobia jest ciałem stałym, białym, śliskim w dotyku, bez smaku i zapachu, nie rozpuszczalnym w wodzie. W wodzie gorącej pęcznieje tworząc tzw. kleik skrobiowy. Powstaje w procesie fotosyntezy.

Pod wpływem kwasu skrobia ulega rozkładowi z utworzeniem w pierwszym etapie tzw. dekstryn, które mają właściwości klejące, a ostatecznie glikozy.

Reakcją rozpoznawczą dla skrobi jest reakcja z jodem pod wpływem którego skrobia przyjmuje zabarwienie fioletowe.

-SACHAROZA:

Najważniejszym przedstawicielem dwucukrów jest sacharoza zwana też cukrem buraczanym lub trzcinowym. Jest ona ciałem stałym, białym, krystalicznym, słodkim, bardzo dobrze rozpuszczalnym w wodzie. W czasie ogrzewania topi się i przechodzi w brunatną masę zwaną karmelem a ostatecznie ulega zwęgleniu. Nie wykazuje próby Tollensa i Trommera.

Pod wpływem enzymów (kwasów) sacharoza ulega rozkładowi z utworzeniem dwóch cukrów prostych, glukozy i fruktozy.

-GLUKOZA I FRUKTOZA:

Najważniejszymi przedstawicielami cukrów prostych są glukoza i fruktoza. Są one ciałami stałymi, białymi, słodkimi, bardzo dobrze rozpuszczalnymi w wodzie. Fruktoza jest słodsza od glukozy. Glukoza to inaczej cukier gronowy, występujący głównie w soku winogron natomiast fruktoza to cukier owocowy występujący w soku owoców.
Glukoza i fruktoza są w stosunku do siebie izomerami tzn. mają taki sam wzór sumaryczny, różniący się natomiast wzorami strukturalnymi.

11 3 11