Odpowiedzi

2010-04-07T14:32:49+02:00
BEZKRĘGOWCE
Gąbki - żyją w ciepłych morzach,żywią się drobinkami pokarmowymi,rozmnażają się płciowo i bezpłciowo,nie posiadają nerwów ani żadnych narządów, nie mają zdolności poruszania się.
Parzydełkowce - Otwór gębowy pełni również funkcje odbytowego,żywią się zawiesiną organiczną i planktonem, ale niektóre gatunki potrafią polować na większe zwierzęta,niestrawione resztki są usuwane na zewnątrz, z powrotem przez otwór gębowy,rozmnażają się płciowo i bezpłciowo poprzez pączkowanie
Płazińce - oddychanie beztlenowe przez całą powierzchnie ciała,
posiadaja układ wydalniczy i nerwowy,
Nicienie - Posiadają szkielet hydrostatyczny, układ pokarmowy (Rozpoczynają się otworem gębowym, który prowadzi do gardzieli łączącej się z jelitem, a kończy otworem odbytowym), układ oddechowy ( wymiana gazowa całą powierzchnią ciała ), układ krążnia (substancje odżywcze rozprowadzane są po organizmie przez płyn surowiczy ), uklad nerwowy, wydalniczy ,
Zamieszkują środowisko wodne, ale również glebę. Większość z nich jest pasożytami zwierząt i roślin.
Mięczaki - Układ krwionośny otwarty,Żyją w morzach, wodach słodkich oraz na lądzie,Większość gatunków żyje w wodzie i oddycha skrzelami, gatunki lądowe wykształciły fałdy płaszcza pełniące rolę płuc,Są żywicielami wielu pasożytów człowieka i zwierząt,
STAWONOGI
ogólne cechy budowy -szkielet zewnętrzny, utworzony z płytek ruchomo połączonych ze sobą (ochrania ciało, służy jako miejsce zaczepu mięśni),występowanie parzystych, członowanych odnóży (przednie pary często przekształcone w narządy gębowe)
układ oddechowy - * Skrzela – służą do oddychania pod wodą; są to cienkościenne, blaszkowate wyrostki osadzone na tułowiu, odwłoku lub odnóżach, (w których krąży hemolimfa-w przypadku stawonogów).
* Płucotchawki – służą do oddychania powietrzem atmosferycznym; są to wpuklenia o kształcie komory z otworkami (przetchlinkami, stigmami). Komora wewnątrz jest silnie pofałdowana i płynie w niej krew. Wymiana gazowa zachodzi na drodze dyfuzji.
* Tchawki – tak jak płucotchawki służą do oddychania powietrzem atmosferycznym. Jest to sieć rurek (wpukleń) rozgałęziających się na coraz to drobniejsze tchawki. Zaczynają się przetchlinkami występującymi na bokach tułowia i odwłoku. Końcowe odcinki zawierają płyn, w którym może rozpuszczać się tlen i dyfundować do otaczających komórek. Taki układ zapewnia bardzo wydajną wymianę gazową - szczególnie przydatną owadom podczas lotu.
* Skrzelotchawki – występują u larw żyjących w wodzie. Są to zmodyfikowane tchawki, stanowiące system zamknięty.
układ krwionośny - składa się z serca i naczyń. Płyn krążący w tym układzie nazywa się hemolimfą. Serce o podługowatym kształcie, z którego wychodzi kilka naczyń krwionośnych, położone jest po grzbietowej stronie ciała.
układ wydalniczy - Stawonogi wodne wydalają głównie silnie rozcieńczony amoniak. Lądowe zaś, które muszą oszczędzać wodę, przetwarzają amoniak w związki azotowe słabo rozpuszczalne w wodzie, jak guanina (pajęczaki) czy kwas moczowy (owady).
KRĘGOWCE
ryby - zmiennocieplne kręgowce wodne oddychające skrzelami,posiadających szczęki i poruszających się za pomocą płetw,ciało opływowe,wiele gatunków posiada pęcherz pławny,zamknięty układ krążenia,większość jajo rodna,
płazy - gromada kręgowców ziemnowodnych, czworonożnych,
* wilgotna skóra – umożliwia płazom wymianę gazową, ułatwia poruszanie się w wodzie i chroni przed wysuszeniem,
* zmiennocieplność,
* gruczoły śluzowe,
* gruczoły jadowe,
* drapieżniki,
* czworonożne,
* parzyste kończyny,
* częściowo chrzęstny szkielet,
* serce posiada jedną komorę i dwa przedsionki.mam nadzieje że pomogłam :)
13 3 13