Odpowiedzi

2010-04-07T21:50:00+02:00
Karol Wojtyła(pielgrzymki), Matka Teresa z Kalkuty
możesz tez skorzystac z takich książek jak: "Mały Ksiażę" , ''W pustyni i w puszczy'' , ''Robinson Kruzoe"'
Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-07T22:00:57+02:00
Sformułowanie ,, wyprawa , wędrówka , pielgrzymka '' nasuwa pytanie : ,, kim jest pielgrzym?''. Słowo to przywołuje na myśl człowieka , który porzucił spokojne i stabilne miejsce , gdzie żył i zdając się na wszystkie trudy oraz niewygody wyrusza w nieznane. Pielgrzymuje się zawsze do jakiegoś sacrum , do miejsca świętego. Oczywiście w przypadku wędrówki może chodzić o odnalezienie przestrzeni, jako miejsca w sobie samym . Dlatego też największą duchową pielgrzymką jest wę drówka w poszukiwaniu siebie, własnej prawdy a może nawet celu, dla którego warto żyć. Trzeba wspomnieć iż ta tułaczka zarówno w znaczeniu dosłownym jak i metaforycznym , to motyw często przewijający się przez karty literatury, poezji , prozy. Za pomocą wybranych utworów postaram się pokazać iż całe życie jest nieustanną wędrówką do danego celu , a my wszyscy rzeczywiście jesteśmy pielgrzymami , poszukującymi spełnienia i odpowiedzi na nurtujące nas pytania .
Zacznę od tego , że motyw wędrówki można odnależć już w najstarszych dziełach. Najlepszym tego przykładem są mity, jednak ja skupię się na jednym , powszechnie znanym dziele Homera . ,,Odyseja'' jest pięknym . poruszającym dziełem o wielkiej podróży, jaką odbywa jej główny bohater, dzielny król Itaki. Odyseusz wraca spod murów Troi do wiernej , kochającej żony i dzielnego syna. Jego pełna przygód droga do domu stała się dla wielu symbolicznym ujęciem drogi życia każdego człowieka, poszukującego dla siebie spokojnej przystani , domu . Odyseusz - symbol pielgrzyma , który uparcie dązy do celu , niezależnie od wszelkich przeszkód i niedogodności. Jego 10 - letnią tułaczkę po morzu spowodowali nieprzychylni mu Bogowie , a podróż jaką odbywa mozemy interpretować na 3 sposoby. Po pierwsze jest to droga do ściśle określonego celu - do Itaki. Po drugie to wieloletnia podróż życia , wyznaczająca jego bieg. Wreszcie po trzecie to także wyprawa w głąb siebie , poznanie własnych słabości .
Warto również zwrócić uwage na inny przykład , jedną z pierwszych wielkich wędrówek , którą odnajdujemy w starotestamentowej Księdze Wyjścia . Wybawiony przez Boga z egipskiej niewoli Naród Wybrany , kroczy pod przewodnictwem Mojżesza przez pustynię do Ziemi Obiecanej. resztę ci dokończe pisz na moje gg 6451886
1 5 1