Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-04-07T14:25:44+02:00
Garncarz (niem. Quingenberg, 664 m n.p.m.) – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce w Sudetach Środkowych, w Górach Sowich.
Wzniesienie położone na terenie Parku Krajobrazowego Gór Sowich w południowo-wschodniej części pasma Gór Sowich, około 1,1 km na północny zachód od miejscowości Przygórze.
Kopulaste wzniesienie o stromych zboczach z wyraźnie podkreślonym szczytem, zbudowane z gnejsowych skał góruje nad dolinami potoków Piekielnicy. Całe wzniesienie łącznie ze zboczami pokryte jest lasem mieszanym regla dolnego z przewagą świerka. Poniżej szczytu na północno-zachodnim zboczu na wysokości około 640 m n.p.m. położona jest grupa gnejsowych skałek. Na szczycie relikty zamku Quingenburg z końca XIII wieku
1 1 1
2010-04-07T14:35:05+02:00
Garncarz osoba która dawniej ręcznie wytwarzała naczynia.Głównym surowcem była glina, stosowano także domieszki mineralne (piasek, tłuczeń), wzmacniające konstrukcję oraz oczywiście woda. Potrzebne oczywiście było kolo garncarskie. Po wysuszeniu takie naczynia wypalano je w ognisku.Obecnie wiem, ze również zwłaszcza starsze osoby nadal zajmują się garncarstwem.

pozdrawiam
4 3 4
2010-04-07T14:47:50+02:00
Norwegia - państwo położone w Europie Północnej na Półwyspie Skandynawskim. Nazwa kraju pochodzi od Nordvegen co znaczy droga na północ. Norwegia jest najmniej, po Islandii, zaludnionym krajem europejskim, a to w konsekwencji przekłada się na środowisko. Południowa i środkowa Norwegia jest położona w strefie klimatu umiarkowanego morskiego, a północ (za kołem polarnym) w zakresie umiarkowanego chłodnego morskiego, graniczącego na północnych wybrzeżach z subpolarnym. W niektórych rejonach kraju śniegi utrzymują się cały rok, a temperatura dochodzi do -30 °C.
Dlaczego warto wybrać się do Norwegii? Jest to kraj bardzo dobrze rozwinięty pod względem przemysłowym, technicznym, społecznym oraz środowiskowym.
Każdy kto raz odwiedził Norwegię chce do niej wracać, ponieważ na jej terytorium jest mnóstwo pięknych miejsc np.:
Wodospady - są fantastyczne, mają po kilkaset metrów wysokości, rozpoczynają się w szczytach gór, a człowiekowi wydaje się jakby woda spadała z nieba.
Fiordy -to określenie długich, wąskich zatok, wciśniętych głęboko w ląd i zalanych przez morze. Niesamowite wrażenia podczas przepływu statkiem.
Przyroda - zadziwia. Zarówno można poczuć lekkie wiosenne, letnie podmuchy, gdzie widać wpływ przyrody na życie człowieka jak i miejsca niedostępne zwykłym ludziom. Bliżej północy Norwegia jest bezludnym skrawkiem ziemi, wiecznie biała i zimna.
Flamsban - Jest najbardziej atrakcyjną widowiskowo linią kolejową na świecie. Pociąg podróżujący po Flamsbanie potrzebuje około jednej godziny by przebyć trasę 20 km. Przejeżdżając przez 20 tuneli.
Prekestolen - to nazwa klifu o wysokości 604 metrów położonego nad fiordem Lysefjordem w okolicy miasta Stavanger południowej części Norwegii. Na szczycie Prekestolen znajduje się półka skalna o wymiarach 25 na 25 metrów. Jest ona zaliczana do najpiękniejszych atrakcji turystycznych.

2 3 2