Przectaw sylwetkę sławnego podróżnikalub podróżniczkę, według planu:
-kim jest mój bohater,
- dlaczego zwrócił moją uwagę
- czego dokonał
-czy zdażyły mu się zabawne albo niebezpieczne przygody jakie?
- gdzie i w jakiej formie opowiadał lub opowiada o swoich podróżach?
Tekst ma się składać z wstępu, rozwinięcia i zakończenia.
Z góry Dziękuje. Potrzebne na dziś wieczór

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-07T21:28:18+02:00
Jakiś czas temu wpadła mi w rękę gazeta ze zdjęciem człowieka który niczym nie odbiegał od przeciętnego Polaka, gdyby nie wielki napis „czy zostanie pokonany wyczyn Tego człowieka?”
Ciekawość doprowadziła mnie najpierw do przeczytania z wielka uwagą o rodaku, którym wstyd przyznać dotąd nie słyszałam a później do biblioteki.
niezwykłą postacią którą chcę i was zainteresować jest Kazimierz Nowak. Ten słynny niegdyś podróżnik przebył w latach 1931-1936 jako pierwszy człowiek na świecie, samotnie kontynent afrykański z północy na południe i z powrotem. 40 tys. km pieszo, rowerem, konno oraz czółnem.
A był to czas w którym Hitler szykował się do wojny z Europą.
W bibliotece pogrążyłam się w lekturze o tym niesamowitym człowieku. . „Rowerem przez Afrykę” to lektura poruszająca , pełna serca, troski i tęsknoty.
Do Wydawnictwa Sorus dotarły listy Kazimierza Nowaka do syna Romualda . Ponad dwadzieścia listów pisanych podczas afrykańskiej podróży do kilkuletniego syna wypełniają ciekawostki o Czarnym Lądzie, jak również porady dotyczące życia.
Dowiedziałam się że dla miłośników reportaży Kazimierza Nowaka listy te, ujrzą światło dzienne już niebawem, będą niczym przejście do innego świata. Świata ojcowskiej miłości i tęsknoty podróżnika. Za domem, za rodziną, za dziećmi.
Ciekawostką jest również to że Jego fotografie są poszukiwane przez kolekcjonerów na całym świecie.
Nadmienię że Kazimerz Nowak mieszkał w Poznaniu na Łazarzu koło kościoła pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej. Dodam jeszcze że na poznańskim dworcu głównym jest mapa ze szlakiem, który przemierzył Kazimierz Nowak
Tam na murze znajduje się również tablica pamiątkowa .
Uważam że należy oddać hołd jednemu z największych Polskich podróżników. Podróżników zapomnianych. Polacy przemierzyli Azję, Australię i obie Ameryki, ale jeden, Kazimierz Nowak, przemierzył Afrykę pozostawiając po sobie kolosalną spuściznę reportaży, artykułów, pamiętników i fotografii jakich Świat nie widział