Odpowiedzi

2010-04-08T17:39:07+02:00
Francja-
Muzeum w Luwrze mieści się w wielkim kompleksie budowli pałacowych i należy do najbogatszych na świecie. Spośród licznych arcydzieł sztuki do najbardziej znanych należą: Wenus z Milo i Nike z Samotraki oraz Mona Liza Leonarda da Vinci.
Wersal (29 km od centrum Paryża) to zespół pałacowo-ogrodowy. Przez wiele lat stanowił faktyczną stolicę Francji, jako że tu znajdowała się rezydencja francuskich monarchów (1682-1789 r.), a potem niektórych rządów (np. w czasie Komuny Paryskiej). 28 czerwca 1919 r. w Zwierciadlanej Galerii podpisany został traktat wersalski, kończący I wojnę światową (ze strony polskiej traktat ten podpisali Ignacy Paderewski i Władysław Grabski). Zespół składa się z głównego gmachu pałacowego (z bogatymi wnętrzami), rozległych ogrodów w stylu francuskim i angielskim (liczne fontanny, kaskady, rzeźby ogrodowe), pałacyków Trianon oraz „wiejskiego gospodarstwa (Hameau) Marii Antoniny.
Dinard — największe kąpielisko północnej Bretanii, o obszernych terenach plażowych. Liczne hotele (1000 pokoi) i kempingi. Rozwinięta infrastruktura towarzysząca, częściowo o charakterze całorocznym (m.in. kasyno gry). W lecie (VII-VIII) przebywa tu ok. 80 tys. turystów, z tego 20 tys. obcokrajowców, głównie z Wielkiej Brytanii. Od kilkunastu lat coraz liczniejsze są przyjazdy w zimie;
Carnac — kąpielisko, piaszczyste plaże. W pobliżu zatoka Morbihan, tworząca morze wewnętrzne z 200 małymi wysepkami i urozmaiconą linią brzegową, zaliczana do najpiękniejszych fragmentów krajobrazowych Bretanii. Największe w Europie skupisko megalitów (ok. 3 tys. kamieni) sakralnych lub grobowych. Rozbudowana baza typu hotelowego i komplementarnego;
Sainte-Anne-d'Auray — sanktuarium Św. Anny, patronki Bretanii, 1 min turystów i pielgrzymów rocznie;
Saint-Malo — miasto portowe i kąpielisko u ujścia rzeki Rance. Na rzece zainstalowano 24 turbiny o łącznej mocy 240 MW. Do napędu turbin wykorzystuje się różnicę poziomu wody między przypływami a odpływami, wynoszącą u ujścia Rance 13,5 m. Obiekt udostępniony do zwiedzania. Stare miasto otoczone jest warownym murem z basztami (XIII-XV w.) i bramami;
Le Mont-Saint-Michel — opactwo benedyktyńskie, założone w 966 r. na miejscu oratorium z VIII w. i rozbudowywane do XVI w., stanowi jeden z najlepiej zachowanych zespołów średniowiecznej architektury zakonnej w Europie. Klasztor usytuowany jest na skalistej wyspie (wys. 78 m), połączonej groblą ze stałym lądem. Obiekt kultu religijnego. Rocznie przybywa tu ok. 1,6 min turystów.
Subregion „paryski" ciągnie się od Półwyspu Normandzkiego do granicy belgijskiej, przed którą kanał La Manche łączy się z Morzem Północnym. Obejmuje Normandię, Pikardię oraz Flandrię. Głównym obszarem turystycznym jest Normandia ze swą dawną stolicą Rouen.
Do najważniejszych miejscowości turystycznych należą Trouville-sur-Mer-Deauville i Le Touquet-Paris-Plage, w których koncentruje się 2/3 całej bazy noclegowej subregionu.
Trouville-sur-Mer-Deauville — zespół miejski, w którym wiodąca funkcja turystyczna przypada Deauville.

Le Touąet-Paris-Plage swój rozwój (od końca XIX w.) zawdzięcza położeniu w niedalekiej odległości od Paryża, Brukseli i Londynu. Korzystne warunki klimatyczne w połączeniu z lasami sosnowymi i plażami sprawiły, że obok funkcji turystycznej rozwinęła się funkcja uzdrowiskowa (leczenie klimatyczne). Znalazło to swój wyraz w dwóch oddzielnych dzielnicach — uzdrowiskowej i kąpieliskowej. Około 1000 pokoi w hotelach, kempingi, drugie domy (częściowo własność Anglików). Urozmaicona infrastruktura towarzysząca, Pałac Kongresowy (Palais de 1'Europe). Roczna frekwencja ponad 60 tys. osób, z tego 40% z zagranicy (głównie z Wielkiej Brytanii i Belgii). Coraz liczniejsze są przyjazdy weekendowe Belgów i Brytyjczyków.
Lisieux — sanktuarium św. Teresy, przebywa tu rocznie 1,5 min turystów i pielgrzymów z wielu krajów
La Rochelle — główny ośrodek turystyki żeglarskiej (port jachtowy na 6000 jednostek, stocznia jachtowa). Zachowały się tu fragmenty średniowiecznych obwarowań (XIV-XVw.), budowle renesansowe. Odbywają się tu znane w świecie „Międzynarodowe spotkania sztuki współczesnej".
a i jeszcze możesz dopisać że francja jest bardzo pięknym miastem jej uroki są przpiękne jeśli ktoś chce wypocząć to tylko tam nad piękny morzem atlantyckim .francja jest piękna poprostu
1 5 1