Jesteś na spotkaniu z posłem,który reprezentuje pogląd ,że podejmowanie decyzji w sejmie na zasadzie jednomyślności jest słuszniejsze od zasady większości głosów.Oto jego argumenty:
a)Za moim jednym głosem stoję nie tylko ja,lecz cała rzesza szlachty,której wolę reprezentuję.Nie może więc głos posłów innych województw być mocniejszy od niego.Za nimi może wszak stać znacznie mniej braci szlacheckiej.
b)Król rozdaje urzędy i oddaje w dzierżawę majątki państwowe ,pozyskać może w ten sposób łatwo sługusów.Ci nie w interesie ogółu szlachty występować będą ,lecz w interesie swego dobroczyńcy , a to godzi w wolność szlachecką--chlubę naszego państwa.Władzy absolutnej w Rzeczypospolitej ni ja ,ni moja dziatwa nie doczekają ,choćby życie miał złożyć w ofierze.
c)Obce mocarstwa w sprawy wewnętrzne Rzeczypospolitej coraz częściej się wtrącają ,obsypując przekupnych posłów bogactwami.Zawsze jednak znajdzie się jeden cnotliwy ,który zerwie obrady,bowiem interes Rzeczypospolitej jako wielki patriota będzie miał na uwadze.
d)Godność poselską uważam za najwyższy zaszczyt.Zawsze kieruję się interesem państwa,a nie prywatna potrzebą.W przypadku więc,gdyby projekt uchwały konieczny był dla ojczyzny ,dałbym się przekonać i nie sprzeciwiłbym się mu nawet ,gdybym miał odmienne zdanie.Podobnie jak ja myśli cała brać szlachecka,bowiem to my naród stanowimy.

Przekonaj swojego rozmówcę,że nie ma racji.Podaj swoje argumenty.
Proszę o szybką odpowiedż za najlepszą dam naj

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-04-08T11:20:57+02:00
Moim zdaniem zasada większości głosów jest lepsza od jednomyślności. Podczas podejmowania decyzji jednomyślnością wiele osób może zostać poszkodowanych, niezadowolonych. Wyznając zasadę większości głosów, poznamy pragnienia innych i możemy pójść na kompromis. Wtedy wszyscy będą zadowoleni.

Mam nadzieję, że pomogłam ;)
4 3 4