Odpowiedzi

2010-04-07T16:09:20+02:00
Gąbki to prymitywne bez tkankowe osiadłe zwierzęta wodne. wielkość ciała jest różną - te organizmy osiągają długość od kilkunastu milimetrów do 1,5 metra. Żyją w wodach morskich i słodkich. Mają dużą zdolność regeneracie ciała.

RAFY KORALOWE-- pozostałości wapiennych struktur wytworzonych przez kolonie koralowców . Tylko zewnetrzne części rafy koralowej są żywymi koloniami , które kontynuują rozbudowywanie rafy koralowej. Występują na płytkich ciepłych obszarach mórz. Tworzą skomplikowane ekosystemy ,charakteryzujące się wysoką produkcja biomasy.
1 5 1
2010-04-07T16:11:37+02:00
Gąbki to najprostrze zwierzętta żyjące na dnie oceanów,mórz i jeior.ciała tych organizmów osiągają od 1cm do 2m wysokosci i bywają pięknie ubarwione.Najczęsciej mają kształt worka,rurki,kielicha z otworem do góry.Nie przemieszczają się,nie mają również innych cech zwierząt;ich komórki nie tworzą tkanek,nie wystepuje u nich układ nerwowy,brakuje tez komórek mięsniowych. Najczęsciej tworzą kolonie.Ciało gąbki skada sie z wielu komórek luźno ułozonych w galaretowatej substancji,nie które z nich mają wici.

Rafy koralowe powstają w ciepłych morzach,w których temperatura wody nie spada ponizej 20 stopni.koralowce tworzące rafe mają wapienny szkielet wewnętrzny.
MAM NADZIEJE ZE CI TO COS POMOZE :)
1 1 1
Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-07T16:33:16+02:00
Gąbki – typ prymitywnych, beztkankowych zwierząt wyłącznie wodnych, najczęściej morskich, osiadłych, zwykle kolonijnych, o nieregularnym i najczęściej zmiennym kształcie. Są to wielokomórkowce.

Rafa – nagromadzenie szkieletów organizmów morskich, które są utwardzane przez zawarte w wodzie sole mineralne. Najczęściej współczesne rafy zbudowane są ze szkieletów korali, dlatego mówi się o rafach koralowych (jednakże w ich tworzeniu biorą udział także inne organizmy rafotwórcze, m.in. mszywioły, mięczaki, otwornice, a także glony).
Rafy powstają najczęściej u wybrzeży w strefie szelfu kontynentalnego, ale bywają też samotne np. w kształcie atolu. Woda musi być dość ruchliwa, tak by do organizmów docierało pożywienie. Koralowce są też bardzo wrażliwe na zanieczyszczenie wody.

1 5 1