1)Przygotuj notkę biograficzną Zbigniewa Herberta
2)Analiza utworu "Pan od przyrody"
a) z ilu części składa się tekst(czego dotyczy I część a czego II część??)??
b) co łączy te części??
c)jaki to jest typ wiersza??
3) Środki artystyczne: powtórzenia i przenośnie.

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-08T20:37:11+02:00
1)Ur. 1924 we Lwowie, zm. 1998 w Warszawie. Poeta i eseista, autor utworów dramatycznych i słuchowisk, pisarz o wielkim dorobku, wyjątkowym autorytecie artystycznym i moralnym, o biografii tragicznie uwikłanej w historię XX w. Jest laureatem wielu polskich i zagranicznych nagród literackich. Należy do najczęściej tłumaczonych polskich pisarzy. Jako poeta debiutował w 1950, jednak pierwszą książkę poetycką (Struna światła) wydał dopiero w 1956 roku.

2)Podmiot liryczny wspomina w osobie 3ej swojego "pana od przyrody", czyli nauczyciela biologii.
Pamięta jak stawał przed nim, wysoki, ze złotym łańcuszkiem i w popielatym surducie, o chudej szyi do której przyczepiony był "nieżywy krawat".
Podmiot wspomina, jak pierwszy raz pan od przyrody pokazał im zdechłą żabę, i zapoznał z życiem intymnym pantofelka przez mikroskop.
Pamięta jak w ciekawy sposób poznawali to, co na pozór nieciekawe. I jak z namowy nauczyciela został "ojcem" kasztana hodowanego w wodzie.
I to, jaki był wtedy szczęśliwy.
Pamięta też, jak w drugim roku wojny nauczyciel zginął :
"w drugim roku wojny
zabili pana od przyrody
łobuzy od historii"
a)wiersz składa się z dwóch części : w pierwszej podmiot liryczny wspomina dobre czasy z tych lekcji; w drugiej części podmiot liryczny próbuje odpowiedzieć na swoje pytania co się dzieje z panem od przyrody.
b)te części łączą wspomnienia z lekcji przyrody
c)--------------------

3)przenośnie-"łobuzy od historii"- autor chciał przedstawić tu ludzi którzy zniszczyli nasz kraj podczas wojen i zaborów.
"w ciemnym pokoju profesorskim na końcu korytarza liści"- tu chodzi o to, że Profesor znika w swoim gabinecie przy pracy, taki jakiego zapamiętał go narrator (jego uczeń)
"w dziesiątym roku życia zostałem ojcem"- Narrator został ojcem w 10 roku życia, bo pan Profesor pokazał mu jak samemu można wyhodować roślinkę,
"na długich promieniach odzianych w szare pończochy" Pan profesor chodzi po ziemi pełnej słońca i robi to co zawsze lubił robić

Niestety powtórzeń nie znalazłam i nie znalazłam też odpowiedzi na pytanie c), ale mam nadzieję, iż troszkę pomogłam xd