Odpowiedzi

2010-04-07T16:22:01+02:00
Co to jest plamka żółta?
jest to miejsce najlepszego, najostrzejszego widzenia w oku.
jest to skupisko precikow

Co to jest plamka ślepa?
miejsce najgorszego widzenia w oku
Co to jest akomodacja oka
jest to zdolnosc do zmiany ksztaltu soczewki pod wplywem patrzenia na przedmioty znajdujace sie blisko lub daleko
2010-04-07T16:22:12+02:00
P.żółta-miejsce najlepszego widzenia oka

p.ślepa-obszar siatkówki, w którym zbiegają się włókna nerwowe wychodzące z oka jako nerw wzrokowy

akomendacja oka.=-zjawisko dostosowania się oka do oglądania przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach. Dostosowanie to polega na odpowiednim doborze ostrości widzenia
2010-04-07T16:24:17+02:00
1)Plamka żółta (łac. macula lutea) – miejsce na siatkówce oka niektórych kręgowców (kameleony, naczelne) o największej rozdzielczości widzenia związanej z największym zagęszczeniem czopków. U pozostałych kręgowców plamki tej nie spotyka się, a jej odpowiednikiem jest plamka (macula) lub pole środkowe (area centralis). W centrum plamki żółtej zazwyczaj znajduje się zagłębienie zwane dołeczkiem (foveola).
2)Plamka ślepa (łac. macula ceca; plamka Mariotte'a) - miejsce na siatkówce oka kręgowców, w którym nerw wzrokowy opuszcza gałkę oczną i biegnie w stronę mózgu. Jest ono całkowicie pozbawione fotoreceptorów (czopków i pręcików), jest więc niewrażliwe na światło.
3)Akomodacja (nastawność oka) – zjawisko dostosowania się oka do oglądania przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach. Dostosowanie to polega na odpowiednim doborze ostrości widzenia.