Odpowiedzi

2009-11-02T18:26:56+01:00
Człowiek zaliczany jest do królestwa zwierząt (Animalia). typ: strunowce (Chordata),
podtyp: kręgowce (Vertebrata),
gromada: ssaki (Mammalia),
podgromada: łożyskowce (Placentalia),
rząd: naczelne (Primates),
rodzina: człowiekowate (Hominoidae),
rodzaj: człowiek (Homo),
gatunek: człowiek rozumny (Homo sapiens).
6 4 6
2009-11-02T18:27:54+01:00
Nadkrólestwo: Eucaryota
Przynależność człowieka do świata zwierzęcego (przynajmniej pod względem budowy ciała) nigdy nie budziła większych kontrowersji. Nawet twórca współczesnej systematyki, zdeklarowany kreacjonista Karol Lineusz umieścił gatunek Homo Sapiens w królestwie zwierząt i rzędzie ssaków naczelnych.

Królestwo: zwierzęta (Animalia)
Jesteśmy heteroficznymi tkankowcami obdarzonymi zdolnością do samodzielnego poruszania się. W rozwoju zarodkowym przechodzimy stadium blastuli. W naszej substancji międzykomórkowej występuje białko zwane kolagenem.

Typ: strunowce (Chordata)
Położony po grzbietowej stronie ciała nasz układ nerwowy ma budowę cewkowatą. W trakcie rozwoju zarodkowego pojawiają się strona grzbietowa (szybko zastępowana przez rozwijający się kręgosłup), związki szpar skrzelowych i chwilowo ogon. Pomiędzy jelitami i wątrobą istnieje wrotne krążenie krwi.

Podtyp: kręgowce (Vertebrata)
Posiadamy wyraźnie wyodrębnioną głowę, szkielet osiowy zbudowany z kostnego kręgosłupa (złożonego z kręgów) oraz czaszki, która chroni zarówno pięciopęcherzykowy mózg, jak też główne narządy zmysłów i początkowy odcinek przewodu pokarmowego. Mamy dwie pary kończyn zaopatrzonych we własny kostny szkielet.

Gromada: ssaki (Mammalia)
Jesteśmy stałocieplni. Nasze ciało pokrywają włosy (w większości dość silnie zredukowane). Skóra posiada gruczoły, z których jedna para silnie się rozwinęła i przekształciła w gruczoły mleczne służące do odżywiania młodych. W trakcie rozwoju zarodkowego wytwarzają się w nas błony płodowe. Czaszka połączona jest z kręgosłupem dwoma kłykciami potylicznymi (tak, że ruchy obrotowe czaszki mogą się odbywać tylko pomiędzy tworzącą żuchwę kością zębową i łuską boczną kości skroniowej). W uchu środkowym mamy 3 kostki słuchowe. Nasze zęby są zróżnicowane morfologicznie (siekacze, kły, przedtrzonowe, trzonowe) oraz ulegają jednorazowej wymianie (mleczno-stałe). Płuca mamy pęcherzykowate, a w oddychaniu bierze udział mięsień zwany przeponą.

Podgromada: łożyskowce (Placentalia)
W rozwoju zarodkowym wykształca się u nas łożysko typu omoczniowego, przez które następuje wymiana gazowa oraz wymiana innych substancji (odżywczych, hormonów, przeciwciał, metabolitów) pomiędzy organizmem matki i dziecka.

Rząd: naczelne (Primates)
Nasze kończyny są pięciopalczaste z przeciwstawnym kciukiem i płaskimi paznokciami. Część twarzowa czaszki jest skrócona. Oczodół mamy zamknięty, z pełną kostną obudową. Oczy skierowane do przodu pozwalają na stereoskopowe widzenie. Mózg jest silnie rozwinięty, zwłaszcza okryte pofałdowaną korą kresomózgowie. Część węchowa mózgowia jest zredukowana.

Podrząd: człekokształtne (Hominoidea)
Nie posiadamy ogona ani tzw. nagniotków pośladkowych (modzeli siedzeniowych). Silny rozwój mózgu wpływa na zachowania socjalne. W komunikowaniu się z innymi dużą rolę odgrywa mimika twarzy i gestykulacja rąk. Mamy łącznie 32 zęby stałe. Nie występuje sezonowość w rozmnażaniu.

Rodzina: człowiekowate (Hominidae)
Mamy całkowicie wyprostowaną postawę ciała, szeroką miednicę i wysklepioną stopę przystosowaną do dwunożnego chodu (bez przeciwstawnego palucha). Potrafimy wytwarzać narzędzia. Jesteśmy wszystkożerni (z przewagą pokarmu mięsnego).

Rodzaj: człowiek (Homo)
Nasz otwór wielki w czaszce (przez niego przechodzi rdzeń kręgowy) jest przesunięty dokładnie na spodnią część mózgoczaszki, której objętość przekracza 600cm?. Jeżeli chodzi o uzębienie, kły są zredukowane i nie wystają poza szereg zębowy. Potrafimy dokonywać celowej obróbki wtórnej narzędzi.

Gatunek: człowiek rozumny (Homo Sapiens)
Część twarzowa naszej czaszki jest zredukowana (co pociągnęło także za sobą redukcję zębów i pozostawienie wysuniętej bródki). Posiadamy silnie rozwinięty mózg wykazujący podział funkcjonalny obu półkul, co powoduje powstanie przewagi funkcjonalnej jednej z kończyn (zjawisko prawo- i leworęczności). Tworzymy zorganizowane społeczeństwa charakteryzujące się rozwiniętą kulturą. Porozumiewamy się przy użyciu mowy artykułowanej zdolnej do przekazania pojęć abstrakcyjnych.
5 4 5
2009-11-02T19:06:37+01:00
Nadkrólestwo Eucaryota
Królestwo: zwierzęta (Animalia)
Typ: strunowce (Chordata)
Podtyp: kręgowce (Vertebrata)
Gromada: ssaki (Mammalia)
Podgromada: łożyskowce (Placentalia)
Rząd: naczelne (Primates)
Podrząd: człekokształtne (Hominoidea)
Rodzina: człowiekowate (Hominidae)
Rodzaj: człowiek (Homo)
Gatunek: człowiek rozumny (Homo Sapiens)

Miałem to kiedyś raz na zadanie :)
3 4 3