Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-02T18:48:42+01:00
Nie ma zbrodni bez kary- kara za zbrodnię dotknęła zarówno Balladynę na tronie jak i Nerona, cesarza Rzymu oraz Hamleta. Neron to szaleniec, dla własnej wizji podpala Rzym potem popełnia samobójstwo. Zabija niewinnych. Hamlet zatraca się w świecie go otaczającym, popełnia zbrodnię.
Balladyna dąży do celu po trupach, byle dojść do wyznaczonego celu. Co ich łączy? Utrata skrupułów, zezwierzęcenie. Nie wahają się by zabić, czy zadać ból. Nie znają skruchy. Jest wina, jest kara-Balladynę nie jest w stanie sięgnąć nikt żywy więc sięga sam Bóg, gdy nie przyznaje się do win. Hamlet ginie po popełnieniu setek błędów a Neron to szaleniec który zabija się w imię samego siebie.
W duchu zbrodni tracą to co ma każdy-niewinność. Są manipulatorami ale sami padają ofiarą własnych pomysłów i ideologii.
Przepraszam że tak mało ale nie sprecyzowałes ile ma być.Pozatym to moje własne przemyślenia.
23 3 23
2009-11-02T22:10:31+01:00
Zabicie drugiego człowieka jest okropnym występkiem. Jest to zbrodnia, która powinna doczekać się kary. Odebranie drugiemu człowiekowi życia- czegoś, co jest dla nas najcenniejsze, czego nie jesteśmy w stanie przywrócić- jest bezduszne. Osoba, która dopuszcza się tak okropnego czynu może być motywowana przez pewne argumenty, jednak nie sądzę, aby były one wystarczające, by usprawiedliwić coś tak strasznego. Wielu pisarzy w swojej twórczości ukazywało społeczeństwu, czym jest zbrodnia. Również Juliusz Słowacki w swoim dramacie zatytułowanym "Balladyna" poruszył tą kwestię. Tytułowa bohaterka jego dzieła niejednokrotnie dopuszcza się zbrodni w celu zaspokojenia własnych potrzeb. Jest osobą bezduszną i bezwzględną, jednak czytelnik na końcu utworu może odczuć satysfakcję, gdyż za wszystkie swoje zbrodnie Balladyna zostaje ukarana.
System prawny każdego państwa powinien być sprawiedliwy. Jeżeli ktoś nie przestrzega pewnych reguł, zostaje ukarany. Tak właśnie powinno być, gdyż każdy człowiek powinien być tak samo traktowany. Niezależnie od pozycji społecznej, znajomych, posiadanych środków finansowych czy znajomych- wymiar sprawiedliwości obowiązuje każdego. Również za zabójstwo drugiego człowieka przyznawana jest określona kara. W zależności od państwa, jest to wyrok sądowy na odbycie kary więzienia przez określoną ilość czasu lub wyrok śmierci. Taki system(wskutek zabicia człowieka zostaje się ukaranym) przedstawiony jest również w takich dziełach literackich jak ballada "Lilije" autorstwa Juliusza Słowackiego czy w epopei Adama Mickiewicza zatytułowanej "Pan Tadeusz". W pierwszym utworze niewierna żona zostaje ukarana za zabicie męża- pochłania ją ziemia. Z kolei w książce Mickiewicza pojawia się motyw Jacka Soplicy, zabójcy Horeszki. Został on przez niego poniżony, wykorzystany. Zaślepiony zemstą dopuścił się zabójstwa. Sam wymierzył sobie karę: wstąpił do zakonu, pomagał innym, opuścił własnego syna, aby służyć innym. Przez cały ten czas miał wyrzuty sumienia.
Sądzę, że nie ma zbrodni bez kary. Każdy zły występek powoduje określone skutki. Dowodem moich słów może być nie tylko codzienne życie, ale również literatura polska i światowa. Problem ten jest poruszany przez wielu ludzi, ponieważ jest on bardzo bolesny. Śmierć powinna przychodzić naturalnie, natomiast gdy ktoś inny pomaga bliźniemu zejść z tego świata- jest to czyn niedopuszczalny. Każdy zbrodniarz powinien odpokutować swój występek, ponieważ sprawiedliwość gwarantuje poczucie bezpieczeństwa w naszym dalszym życiu i satysfakcję.
30 4 30