Proszę o napisanie po angielsku odpowiedzi na zadanie poniżej.Proszę o poprawność językową i ze 10 zdań. przynajmniej. potrzebne na dziś!!!Dziękuję za pomoc:)

Międzynarodowa organizacja prowadzi badania na temat życia nastolatków w różnych krajach i zbiera informacje w formie opisowej na temat czterech zagadnień.Zredaguj krótką odpowiedz na pytania ankietowe,w której napiszesz:
-do jakiego typu szkoły chodzisz
-jakie zajęcia pozaszkolne oferuje twoja szkoła
-które z zajęć są płatne,a które nie
-jakie masz plany związane z dalszą nauką
Podpisz się jako XYZ.w zadaniu nie jest określony limit słów.Oceniania jest umiejętność zwięzłego przekazania wszystkich informacji określonych w poleceniu i poprawność językowa!

chodzę do technikum logistycznego,resztę można zmyślić np. plany to matura i studia logistyczne,place za korepetycje, zajęcia pozaszkolne to z w-f,geografii...to tylko niektóre co można dać.

2

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-04-07T17:47:00+02:00
Dear Sir!
I am writing to you to answer questions from your survey.

I go to Techincal High School. We have following optional classes: football, basketball and volleyball games with Physical Education teacher. We can go to meetings of our school theater. Our teachers also help us with preparation for finishing exam (geography, maths, history, physics and chemistry)for free, after lessons. We have possibility to improve our English on conversations with our teacher. We can also pay for other additional classes, like going to swimming pool or lessons of Russian and Italian. Martial arts trainer come to ours school to teach us Karate for small amount of money too. I'm going to pass my final exam and start studies (logistics). I will also learn in economy college. I learn English in private language school and want to start French course too.

Your faithfully
XYZ
2010-04-07T17:51:27+02:00
I go to technical college logistics.school offers many extra-curricular classes such as physical education and geography.mathematics as an extra-curricular activities is payable.\
after the technical school
I will give up examination for secondary-school certificate and I plan to go on logistic studios