Odpowiedzi

2011-08-14T18:19:20+02:00

Ta odpowiedź została oznaczona jako zweryfikowana

×
Zweryfikowane odpowiedzi zostały sprawdzone przez ekspertów, dlatego mamy pewność, że są prawidłowe i bezbłędne. Od dawna na zadane.pl znajdziesz tysiące poprawnych odpowiedzi, które zostały sprawdzone przez moderatorów (najbardziej zaufanych członków naszej społeczności).

KAROL SZYMANOWSKI

( ur. w 1882 roku w Tymoszówce, zm. w 1937 w Lozannie )

 Uczył się u Zygmunta Noskowskiego i był jego najzdolniejszym uczniem. W 1905 roku przyłączył się do kompozytorów tzw. Młodej Polski, która nawiązywała do współczesnych kierunków muzyki zachodnio-europejskiej. Przełomowe znaczenie dla rozwoju artystycznego miały odbyte podróże  do Włoch i północnej Afryki. Kompozytor zainteresował się wówczas kulturami Wschodu i Starożytnością. W czasie pobytu w Paryżu i Londynie zapoznał się  z twórczością C. Debussy’ego i M. Ravela, co skierowało jego uwagę na muzykę francuskiego impresjonizmu. Poznanie folkloru góralskiego, badanie charakteru i cech pieśni oraz tańców podhalańskich rozbudziło zainteresowanie muzyką ludową .

Nawiązanie do tradycji narodowej i Chopina, nowy stosunek do muzyki ludowej oraz silna indywidualność twórcza zadecydowały o jego historycznej pozycji w muzyce europejskiej.

TWÓRCZOŚĆ

cykle utworów fortepianowych – „Metopy”, „Maski”;

„Mity” – na skrzypce i fortepian op. 30

III Symfonia „Pieśń o nocy”

opera „Król Roger” op. 46

balet „Harnasie” op. 55

„Stabat Mater” op. 53

 

Pozdrawiam.

30 4 30