Odpowiedzi

2009-11-02T18:46:17+01:00
Aminokwasy egzogenne , nazywane też aminokwasami niezbędnymi - jest to grupa aminokwasów, które nie mogą być syntetyzowane w organizmie ludzkim i muszą być dostarczane w pożywieniu, w przeciwieństwie do aminokwasów endogennych. Żywienie pokarmami ubogimi w aminokwasy niezbędne może doprowadzić do zaburzeń chorobowych. Do aminokwasów niezbędnych dla człowieka zalicza się 8 aminokwasów egzogennych z dwoma dodatkowymi (histydyna i arginina) u dzieci.
2 3 2
2009-11-02T18:47:48+01:00
Jest to grupa aminokwasów, które nie mogą być syntetyzowane w organizmie ludzkim i muszą być dostarczane w pożywieniu, w przeciwieństwie do aminokwasów endogennych. Żywienie pokarmami ubogimi w aminokwasy niezbędne może doprowadzić do zaburzeń chorobowych. Do aminokwasów niezbędnych dla człowieka zalicza się 8 aminokwasów egzogennych z dwoma dodatkowymi (histydyna i arginina) u dzieci.
17 4 17
Najlepsza Odpowiedź!
  • cole
  • Początkujący
2009-11-02T18:59:26+01:00
Aminokwasy to związki chemiczne, zawierające grupę aminową –NH2 i karboksylową –COOH. Aminokwasy mogą mieć więcej grup karboksylowych lub/i aminowych. Można je podzielić według pH, to znaczy, że aminokwasy w których przeważa liczba grup karboksylowych są kwaśne, a w tych w których przeważa grupa aminowa-zasadowe. Aminokwasy, które są obojętne (pH=7) mają taką samą ilość obu grup. Jeszcze można wyróżnić aminokwasy hydrofobowe i hydrofilowe.
Wszystkie aminokwasy są rozpuszczalne w wodzie. Są substancjami krystalicznymi o białej barwie, mają charakter jonowy.
Ludzi organizm (i nie tylko) nie mogą się obejść bez aminokwasów, bo występujące pomiędzy nimi wiązania peptydowe są bardzo potrzebne. 10 podstawowych aminokwasów egzogenicznych, czyli takich, których człowiek nie jest w stanie sam wyprodukować i musi je dostarczyć bezpośrednio z pożywieniem (tak samo jak witaminy) są podkreślony, a te które są wymagane tylko u dzieci-podwójnie.
We wszystkich organizmach żywych znajdziemy 20 podstawowych aminokwasów i wiele pochodnych. Do 20 podstawowych zaliczamy: Alanina, Arginina, Asparagina, Kwas asparaginowy, Cysteina, Fenyloalanina, Glicyna, Glutamina, Kwas glutaminowy, Histydyna, Izoleucyna, Leucyna, Lizyna, Metionina, Prolina, Seryna, Treonina, Tryptofan, Tyrozyna, Walina.
1 5 1