1.Read the exam task. Complete the message using the words from the box.

make, cut,trouble,ready,help,add,table.

Na obozie w Londynie dzielisz pokój z kolegą/koleżanką z Francji. Wieczorem zamierzasz urządzić kolację dla kilku znajomych,ale właśnie się dowiedziałeś/dowiedziałaś,że musisz dłużej zostać w szkole.Napisz wiadomość / e-mail do kolegi/koleżanki , w które/ w którym :

-podasz przyczynę swojego spóźnienia,
-wytłumaczysz,jak przygotować szybką sałatkę z produktów,które są w lodówce,
-poprosisz o przygotowanie stołu,
-przeprosisz za kłopot.


Podpisz się jako XYZ. W zdaniu nie jest określony limit słów.Oceniana jest umiejętność zwięzłego przekazu wszystkich informacji określonych w poleceniu(4 punkty) oraz poprawność językowa (1 punkt) .

Hi
How is your day?
Can yo 1._ me with my party toight?
Unfortunately I have to stay at school until 6 pm for some extra classes and I can't get back in time to get everything 2. ___
Can you 3.___ the salad? 4.____ the tomatoes,cucumbers and onion. Put them in the bowl and mix them with the lettuce and some feta cheese.
5.____ the dressing-it's in the fridge.
Please lay the 6.___ too.
I' m sory for all the 7.___ and thanks a lot.
Cu soon
Ania

Zadanie 2. Read the exam task. Write your own instructions.

Kolega/ koleżanka z Australii poprosił/poprosiła Cię o przepis na typowe polskie danie. Napisz wiadomość, w której:
- podasz potrzebne produkty,
-napiszesz przepis na to danie,
-napiszesz,kiedy jada się tą potrawę,
-wyrazisz nadzieje,że przygotowanie dania się uda.Podpisz się jako XYZ. W zdaniu nie jest określony limit słów.Oceniana jest umiejętność zwięzłego przekazu wszystkich informacji określonych w poleceniu(4 punkty) oraz poprawność językowa (1 punkt) .

1

Odpowiedzi

2010-04-08T11:06:21+02:00
Dear Sir or Madam,

I am writing to you to clarify one important matter. I hope you will understand me and that you will be able to cancel my punishment, which I am going to write about now.

Last Monday on 7th November, me and my friend were coming back from the University. Since she had some books in her hands, I took her ticket to punch it. I also had my ticket in the other hand. We were talking while getting on the bus and I only punched her ticket and gave it to her, but I forgot to punch mine. I realized that when I saw ticket inspectors at the bus stop. I wanted to punch my ticket but unfortunately it was too late because all the ticket punchers had already been blocked. The ticket inspector considered me as a fare dodger so he wrote down my personal information and fined me.

As you can see, I was going to punch my ticket but I made a mistake and forgot about it. I hope that the above clarifies all points so I would be very grateful if you could cancel that penalty procedure.

I look forward to hearing from you and I would appreciate an early reply. Should any further questions arise, please contact me on 0-12-34-56.

Yours faithfully,
Jan Nowak