Odpowiedzi

2010-04-07T19:03:24+02:00
Świadomość narodowa kształtowana jest przez wiele czynników. Duży wpływ ma tutaj działalność licznych autorytetów, bohaterów narodowych, którzy swoją postawą dają ludziom przykład i nadzieję. Jedną z takich wybitnych postaci w Polsce był marszałek Józef Piłsudski, który potrafił podnieść kraj gospodarczo i ustabilizować politycznie po 123 latach niewoli i wyniszczającej wojnie.
Świadomość narodowa to również znajomość historii swojego kraju. Potrzebne są dobre programy nauczania i wykwalifikowana kadra pedagogiczna, by kształcić i rozwijać dzieci już od początku ich edukacji.
Wspólne obchodzenie ważnych rocznic (w tym roku np. 600 rocznica bitwy pod Grunwaldem i 70 rocznica zbrodni katyńskiej) oraz świąt narodowych (np. odzyskanie niepodległości 11 listopada, czy 3maja -ustanowienie konstytucji) również pomaga budować morale narodu i daje nam poczucie przynależności do społeczeństwa. Dobrze rozwinięta świadomość narodowa powoduje, że ludzie nie boją się przyznać "jestem Polakiem i jestem z tego dumny", kształtują się wszelkiego rodzaju wartości patriotyczne.

To tyle, mam nadzieję, że starczy.. :)