Opisz procesy:
Powstawanie gór, ruchy płyty litosfery, wietrzenie, procesy krasowe, działalnośc rzek, działalnośc lodowców górskich i lądolodów, działalnośc morza i wiatru

Z góry dzięki;)
I daję naj. za dobre opisy przebiegu tych procesówxD

1

Odpowiedzi

2010-04-07T21:02:20+02:00
Ruchy płyt litosfery. = Pochodzące z wnętrza ziemi prądy cieplne wznoszą się, docierają do litosfery i rozrywają się na mniejsze fragmenty. W ten sposób powstają płyty litosfery. Znajdują się one w nieustannym ruchu. Płyty litosfery rozsuwają się, nachodzą na siebie bądź zderzają się ze sobą.

Wulkanizm = wulkany to miejsca, z których pod wpływem wysokiego ciśnienia na powierzchnię ziemi wydobywa się lawa, materiały piroklastyczne: bomby wulkaniczne, lapille, para wodna i inne gazy. Wulkany występują przede wszystkim na granicy płyt litosfery, w Ognistym pierścieniu Pacyfiku ( tzn. wsch, wybrzeże Ameryki pn i pd, Archipelag Malajski, wybrzeża Azji), oraz nad plamami gorąca m. in Hawaje. Wulkany mają właściwości budujące- tworzenie się wysp, wydobywanie surowców mineralnych, żyzna gleba ale i niszczące- niszczenie ludzi, obumieranie roślin itp.