Odpowiedzi

2010-04-07T19:59:12+02:00
Gardło - jest odcinkiem, w którym krzyżują się drogi oddechowe i drogi układu pokarmowego. Jest jednym z głównych elementów aparatu mowy, odpowiedzialnego za emisję głosu.

Krtań - nagłośnia zamyka wejście do krtani w czasie połykania pokarmu. Rzęski poruszają się usuwając pyły lub inne zanieczyszczenia.

Tchawica - Śluz wydzielany przez gruczoły śluzowe oraz falujące ruchy rzęsek ułatwiają wychwytywanie wdychanych drobin pyłów, które usuwane są w czasie odruchu kaszlu.

Oskrzela - służą do doprowadzania powietrza do płuc, a także jego ogrzewania, nawilżania i oczyszczania.

Płuca - leżące w klatce piersiowej, są właściwym narządem oddechowym , w którym dochodzi do wymiany gazów między krwią a powietrzem. Płuca mają kształt stożków obciętych z jednej strony. Górna część płuca nazywa się szczytem, dolna podstawą. Oba płuca różnią się nieco między sobą: płuco prawe jest krótsze i szersze od lewego. Na każdym płucu wyróżniamy trzy powierzchnie: przeponową, żebrową i przyśrodkową.

Licze na naj :)
1 5 1
2010-04-07T20:09:21+02:00
Gardło:
wspólny odcinek układu oddechowe i pokarmowego. Gardło ma połączenie z uchem środkowym co pozwala na wyrównanie ciśnienia powietrza po dwóch stronach błony bębenkowej.

Tchawica:
zbudowana z chrząstek niepołączonych ze sobą, co ułatwia wypychanie ciała obcego z tchawicy ( mechanizm obronny )