Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-04-07T20:05:55+02:00
Można usprawiedliwić je na przykład tym, by nie sprawić komuś przykrości. ... Mamy zawsze czyste sumienie, nie czujemy strach, przed tym, ze kłamstwo się wyda.

Liczę na naaaj;]
Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-07T20:07:28+02:00
Kłamstwo jest ZŁEM chyba w każdej kulturze czy cywilizacji (choć istnieje też duże przyzwolenie społeczne na nie...a w cywilizacji Zachodu stało się ono, o zgrozo, niepisaną normą społeczną!).

A co do Platona, to wyciągnę wnioski: ...aby uniknać zła, należy zło czynić (choć w innej formie, może bardziej usprawiedliwione, mniej szkodliwe..).
Nie zgadzam się na to zgodnie z zasadą, że nic nie daje nam prawa okradać złodzieja...i mam nadzieję, że nie muszę tego dowodzić, dlaczego...:-)).

Sam oszukuję dość często (choć coraz rzadziej) - ale to problem, z którym walczę, coś robię...chęci do głoszenia Prawdy są coraz szczersze i coraz łatwiej mi to się udaje: szczególnie po obserwacji tego, że Prawda nie powoduje życie w stresie oraz lepsze samopoczucie; kary za przyznanie się do winy są mniejsze, niż to podpowiadał STRACH i lęk przed przewidywaną karą (by wymienić niektóre podstawowe zalety mówienia Prawdy) itd...:-)).

Zresztą motyw przełamania strachu ma niebagatelne znaczenie i niezwykle uzdrawiające działanie (także przeniesienie na inne dziedziny życia): nieszczęścia, choroba, starość czy śmierć - już nie są takie
1 1 1