Odpowiedzi

2009-11-02T19:52:54+01:00
Prądy ciepłe – to wody o wyższej temp. od wód otaczających. Tworzą się w obszarze cyrkulacji pasatów strefy okołorównikowej. Wywołują opady, wzrost temp i parowania. Są to np. prąd północnorównikowy, równikowy wsteczny, mozambicki, gwinejski, brazylijski, zatokowy, północnoatlantycki.Wpływ prądów morskich na klimat jest ogromny, są one bowiem o wiele lepszymi transmiterami energii pomiędzy szerokościami geograficznymi niż wiatry, które je tworzą. Prądy morskie wpływają bardzo efektywnie na dotlenienie wód oceanicznych.
5 3 5
2009-11-02T19:53:20+01:00
Ciepłe prady morskie wpływają na podwyższenie temperatury na terenach w poblizu których przepływaja poniewaz wieja tam ciepłe wiatry ..
5 3 5
Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-02T19:58:52+01:00
Wpływ prądów morskich na temperaturą powietrza jest szczególnie silny w strefie wybrzeży, co na mapach rozkładu temperatur obrazowane jest przez wygięcie izoterm. Ciepłe prądy morskie ogrzewają powietrze. Dzięki nim nie zamarzają porty położone w wysokich szerokościach geograficznych, jak np. Narvik w Norwegii czy Murmańsk w Rosji - wpływ ciepłego Prądu Norweskiego. Zimne prądy morskie obniżają temperaturę powietrza. Przy wybrzeżach w strefie ich oddziaływania powstaje inwersja termiczna - cieplejsze i lżejsze powietrze znad silnie nagrzanych lądów wznosi się nad chłodniejszym i cięższym powietrzem morskim. W tej sytuacji nie może dojść do kondensacji pary wodnej i na wybrzeżach morskich powstają pustynie, np. Atacama na zachodnim wybrzeżu Ameryki Południowej - pod wpływem zimnego Prądu Peruwiańskiego lub Namib na południowo-zachodnim wybrzeżu Afryki - pod wpływem zimnego Prądu Benguelskiego.
6 4 6