Koniecznie na jutro! Daję najlepszą odpowiedź za co złapiecie dodatkowe punkty!
Treść:

Oddzielili cie, syneczku, od snów, co jak motyl drżą,
haftowali ci, syneczku, smutne oczy rudą krwią,
malowali krajobrazy w żółte ściegi pożóg,
wyszywali wisielcami drzew płynące morze.
Wyuczyli cię, syneczku, ziemi twej na pamięć,
gdyś jej ścieżki powycinał żelaznymi łzami.
Odchowali cię w ciemności, odkarmili bochnem trwóg,
przemierzyłeś po omacku najwstydliwsze z ludzkich dróg.
I wyszedłeś, jasny synku, z czarną bronią w noc,
i poczułeś, jak się jeży w dźwięku minut - zło.
Zanim padłeś, jeszcze ziemię przeżegnałeś ręką.
Czy to była kula, synku, czy to serce pekło?
1) Napisz, jakie emocje wyraża nadawca który zwraca się do swojego dziecka?

2) Jakie emocje można odczytać związane z odbiorcą?

2

Odpowiedzi

2010-04-07T21:54:17+02:00
Epitety, zawierają w wierszu negatywną ocenę zjawisk: „smutne oczy”, „rudą krwią”, „żelazne łzy”, „najwstydliwsze z dróg”. Analiza środków stylistycznych, w które obfituje utwór, pozwala dostrzec wizję okrutnego świata, odkryć dramat pokolenia, zmuszonego do egzystowania w tej epoce. Ten dramat ukazuje wyraźnie ostatnia, kontrastowa metafora: „odkarmili- bochnem trwóg”.Metafora obrazuje wchłonięcie świata przez zło, którym, niczym chlebem, karmi się na co dzień ludzkość.


Poeta maluje ponury pejzaż zewnętrzny. Synek, który będąc kilkunastoletnim żołnierzem, musi zabijać, musi jednocześnie wyrzec się siebie, nabyć odporności psychicznej. Metafora: „przemierzyłeś po omacku najwstydliwsze z ludzkich dróg” wskazuje na ważny i dostrzeżony przez poetę element poznania ciemnej strony życia
3 2 3
Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-07T22:07:15+02:00
1. Nadawca mówiąc w wierszu wyraża smutek i cierpienie do kraju w którym mieszka, do ludzi którzy zepsuli syna. Jego dziecko spotkało wielkie nieszczęście w życiu, przyszło mu rozstać się z rodzicami w bardzo młodym wieku. Sądzę, że ten wiersz ma przekazać nas o problemach ludzi żyjących podczas II wojny światowej. Żal, który jest w sercu nadawcy wiersza od razu można zauważyć po czasownikach jakich użył w wierszu.
2. Emocje związane z odbiorcą mogą być różne, ale najbardziej wypadałoby pomyśleć dlaczego tak opisał nadawca los swojego syna? Dlatego, że pod czas II wojny światowej już małe dzieci zabierano do służby w wojsku, gdzie nie dbano o nich. Jedli co im dali, a raczej był to zwykły posiłek lub go nie było wogóle. Po kilku latach syn wrócił do ojca, lecz to nie był ten sam chłopiec, który zniknął jakiś czas temu. Zobaczył mężczyznę z bronią w ręce i chudo zmęczono twarz, która mówiła wszystko co przeżył.
2 5 2