Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-04-08T10:40:16+02:00
Fryderyk Chiopin to znany polski fortepianista.Urodony w żelazowej woli. komponował np:maurki polonezy,mazurk,walce.Skąponoał 2 utwory fmool i E-mol.Zmrł w wieku 39 lat.
1 1 1
2010-04-08T10:42:05+02:00
Cudowne dziecko

Zobacz infografikę Epitafium z sercem Chopina w kościele św. Krzyża w Warszawie (wikipedia/Mathiasrex)
Do dzisiaj nie rozstrzygnięto kiedy dokładnie urodził się Fryderyk Franciszek Chopin. On sam twierdził, że było to 1 marca 1810 roku. Jednak według zapisów w metryce chrztu było to prawie dwa tygodnie wcześniej – 22 lutego. To co nie budzi najmniejszych wątpliwości to miejsce urodzenia: Żelazowa Wola, wieś położona ok. 50 km. od Warszawy. Ojciec Mikołaj Chopin (z pochodzenia Francuz) był nauczycielem i wychowawcą wkrótce po narodzinach Fryderyka otrzymał propozycję pracy w Warszawie, gdzie przeniósł się z rodziną. Tam też sześcioletni Fryderyk otrzymuje pierwsze prywatne lekcje gry na fortepianie. Już rok później skomponował jeden z pierwszych utworów „Polonez g-moll”, o którym „Pamiętnik Warszawski” pisze: „Kompozytor tego tańca Polskiego, młodzieniec ośm dopiero lat skończonych mający (…) prawdziwy geniusz muzyczny”. W kolejnych latach młody Chopin staje się bywalcem warszawskich salonów.

Bez powrotu

Zobacz infografikę Dom Chopina w Żelazowej Woli (sxc.hu)
Już wówczas dwudziestoletni kompozytor po studiach muzycznych w Szkole Głównej Muzyki wyjeżdża na koncerty do Austrii. Zaraz po przyjeździe otrzymał informacje o wybuchu w Polsce powstania listopadowego. Do Polski już nie wrócił. W Paryżu dużo koncertował, by później poświęcić się komponowaniu i nauczaniu. W tym czasie poznał starszą od niego o sześć lat sławną pisarką francuską George Sand. W tym okresie stworzył szereg arcydzieł literatury fortepianowej: ballady, noktury i polonezy. Ich romans trwał do 1847 roku.

Ostatni akord

Rok później 16 listopada 1848 roku wyczerpany i schorowany dał swój ostatni w życiu koncert. Grał dla polskich emigrantów w Londynie. Jego ostatni akord życia zabrzmiał 17 października 1849 roku. Zmarł w swoim paryskim mieszkaniu przy placu Vendôme. Eksperci nie są zgodni co do przyczyny śmierci kompozytora. Przez wiele lat uważano, że Chopin umarł na gruźlicę płuc i krtani. Jednak niedawno pojawiła się hipoteza, że przyczyną jego śmierci mogła być mukowiscydoza. Pogrzeb geniusza muzyki odbył się na cmentarzu Pére-Lachaise. Zgodnie z ostatnią wolą Chopina, jego serce siostra przywiozła do Warszawy. Zostało wmurowane w urnie w jeden z filarów kościoła Św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu.Z ojca Francuza i matki Polki

Jak wiadomo, Fryderyk Chopin pochodzenie miał mieszane. Gdyby urodził się w rodzinie żydowskiej, nie byłoby wątpliwości – pochodzenie matki przesądzałaby sprawę. Ale skoro tak nie było, a samo nazwisko dla naszego polskiego ucha brzmi raczej obco... Trudno się dziwić, że nasi bracia znad Sekwany mogą mieć w tym względzie pewne pretensje. W końcu, mimo że chętnie spolszczamy imię ojca Fryderyka, nazywając go Mikołajem, nie da się ukryć, że tak naprawdę nazywał się Nicolas Chopin. Nie Szopen. Należy jednak zauważyć, że ów urodzony w Lotaryngii Francuz osiadł na ziemiach polskich w wieku lat 16 i tu spędził resztę swojego życia (czyli ponad pół wieku). Wziął nawet udział w Powstaniu Kościuszkowskim, co dowodzi wszak znacznego zaangażowania w sprawy polskie. Ożenił się z Polką, władał językiem polskim. Kim więc był jego genialny syn: Francuzem czy Polakiem?W takiej sytuacji chyba najlepiej byłoby spytać o zdanie samego zainteresowanego. Kim się pan czuł, panie Chopin - Polakiem czy Francuzem? Ale skoro nie możemy tego uczynić, przyjrzyjmy się kilku faktom.
Jest 29 listopada 1830 r. Dzień ten zastaje dwudziestoletniego Chopina w Wiedniu. Przyjaciele i rodzina odradzają powrót do kraju i Fryderyk udaje się na emigrację, skąd już nigdy nie wraca. Tęskniąc za Polską, pisze: „Przeklinam chwilę wyjazdu.”
W muzyce Chopina nieustannie brzmią polskie nuty. Kujawiaki, mazurki, polonezy, słynne Rondo à la Krakowiak – trudno o lepsze dowody polskich inspiracji. Jego kochanka i muza, Georges Sand, powiedziała o nim, że był „bardziej polski niż sama Polska”. To ważne stwierdzenie w ustach Francuzki!
Pod koniec życia Chopin składa najważniejszą i ostateczną deklarację swej przynależności. Gdy czuje zbliżającą się śmierć, prosi, by jego serce spoczęło w Polsce. Jego prośbie uczyniono zadość – dziś serce kompozytora znajduje się w kościele Św. Krzyża w Warszawie. Nie wiem czy to jest to ale zawsze coś:)!!
1 2 1