Odpowiedzi

2009-11-02T20:39:21+01:00
1. Barok często nawiązuje do średniowiecza. Jest to główny kierunek w kulturze środkowo i zachodnioeuropejskiej. Znowu pojawia się motyw śmierci . Sztuka baroku miała podkreślic marnośc człowiek. w baroku obrazy są przesadnie zdobione, dużo złota. W epoce taj wykształciły się dwa nurty myślowe: racjonalizm i empiryzm.

2. Polski narodowy strój szlachcica składała się z elementów tj. :
- żupan - długa suknia z wąskimi rękawami i lekko postawionym kołnierzem;
- kontusz;
- pas kontuszowy;
- kołpak- czapka zdobiona piórami;
- buty z cholewkami;
- karabela - lekka, ozdoba szabla.
6 4 6
Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-02T20:40:42+01:00
Nowe myśli i rozbudzone uczucia religijne wpłynęły na rozwój nowego kierunku w sztuce. Styl zwany barokowym, w odróżnieniu od sztuki odrodzenia - prostej i harmonijnej - barok charakteryzował się kontrastami, podobnie jak życie codzienne. Postawa ludzi w czasach baroku, rozdartych miedzy żarliwą wiarą a chęcią korzystania z krótkich chwil szczęścia, znalazła wyraz w sztuce. Budowle barokowe charakteryzowały się na ogół wielkimi rozmiarami. Zdobiono je bogato rzeźbami, płaskorzeźbami i malowidłami, których nagromadzenie sprawiało wrażenie przepychu. Ludzie czasu baroku często popali w skrajności ; z jednej strony oddawali się ascezie, a z drugiej - uczestniczyli w hucznych zabawach, polowaniach i przedstawieniach teatralnych .
2. Stroje szlacheckie damskie były skromniejsze niż męskie. Kobiety nosiły obszerne spódnice lub długie suknie z kamizelkami. Na suknie zakładały (nawet latem ) podszyte futrem jupki, przypominające współczesne kurtki. Strój uzupełniały różnorodne czepki. Ubiór męski składał się z żupanu, czyli długiej lnianej, wełnianej lub jedwabnej sukni . Na żupan zakładano kontusz - rodzaj sukni sięgającej za kolana, rozciętej z przodu i zapinanej na guzy. Rozcięte rękawy zwisały luzem lub były zarzucane na plecy. Całość uzupełniał szeroki wzorzysty pas. Strój szlachecki był wzorowany na ubiorach Tatarów i Turków .

Ale się rozppisałam . xd mam nadzieję że pomogłam . { sorry za błędy . }
5 3 5
2009-11-02T20:41:08+01:00
1.barok obejmował wszystkie przejawy działalności literackiej i artystycznej a takze filozofii i architektury . Wykształciły się dwa zacadnicze nurty myślowe : racjonalizm i empiryzm . Najważniejszymi cechami barolu są :
- bogactwo środków
- oryginalnośc
- kontrast
- ruch
- emocjonalność
- łączenie rózżnych elementów
- tematyka religijna i mitologiczna
- dynamika
- znaczna rola koloru


2. żupran, szabla, kontusz, kapelusz z piórami, skórzane buty
4 2 4