Odpowiedzi

2010-04-08T14:21:27+02:00
1jako wspomnienia po ofiarach katynia są miliony małych guzików z orzełkiem

2Władimir Putin to pierwszy przywódca Federacji Rosyjskiej, który odwiedził Katyń i uczcił pamięć polskich oficerów. Przez wielu komentatorów zagranicznych fakt obchodów został uznany za przełomowy i mający spory wpływ na poprawę stosunków polsko-rosyjskich. Według gazety Wriemia Nowostiej uroczystość ta może być historycznym zwrotem w niełatwych relacjach między Rosją i Polską.

3w załączniku są listy ofiar katynia, pokazane guziki, notatka Aleksandra Szelepina w sprawie zniszczenia teczek personalnych ofiar katynia

4. ciekawostka: Andrzej Wajda, reżyser filmu "katyń" jest synem ofiary katyńskiej. jego ojciec Jakub, został tam zabity. na liscie ofiar było nazwisko wajda ale z imieniem karol. do teraz rozina sławnego reżysera nie wie gdzie jest ojciec a. wajdy. podobne sprawy rodzin katyńskich spokwodowane są wspólnym grobem ofiar, zniszczenia teczek personalnych i ekshumacja, znisczone dokumenty.

5.W Katyniu odbywa się spotkanie głów państw Europy. Najważniejszym wydarzeniem będzie spotkanie Kaczyńskiego z Miedwiediewem. Jest to najważniejsze potaknie. Ma ono dotyczyć odjawnienia tajnych teczek dotyczących Katyńskich ofiar.

6. strony:
http://katyncrime.pl/Z,dziennika,Adama,Solskiego,zamordowanego,w,Katyniu,316.html
http://pl.wikipedia.org/wiki/Zbrodnia_katy%C5%84ska
http://www.biuletyn.agh.edu.pl/archiwum_bip/_2002/_102/19_102.html

----------------------
mam nadzieję że pomogłam ;)
1 5 1
2010-04-08T14:24:39+02:00
Katyń – wieś w Rosji, 18 km na zachód od Smoleńska, nad Dnieprem.

Nazwa miejscowości pochodzi albo od czasownika katat, katit, gdyż przetaczano tędy statki z dorzecza Dniepru do dorzecza Dźwiny albo od staroruskiego kat.

Na wschód od Katynia, w pobliżu Gniezdowa, na odcinku 5 km na prawym brzegu Dniepru znajduje się pas kilku tysięcy kurhanów oraz dwa grodziszcza. Kurhany i grodziszcze datowane są na IX-X w. n.e.

W pobliskim lesie zwanym Lasem katyńskim, w uroczysku Kozie Góry (w Polsce zwane Kosogory, prawdopodobnie na podstawie zniekształconej fonetycznie przez Niemców rosyjskiej nazwy), leżącym na terenach NKWD, od lat 30. XX wieku dokonywano masowych mordów na ofiarach czystek politycznych Stalina, w tym również zbrodni katyńskiej na internowanych polskich oficerach. Samo miejsce zbrodni leży znacznie bliżej osady Gniezdowo niż Katynia.
  • Użytkownik Zadane
2010-04-08T14:25:02+02:00
Wieś w Rosji, 18 km na zachód od Smoleńska, nad Dnieprem.
W kwietniu i maju 1940, w lesie koło Katynia, NKWD zamordowało około 4200 polskich oficerów i podchorążych, wziętych do niewoli po agresji radzieckiej na Polskę 17 września 1939 . Jeden z trzech (oprócz Ostaszkowa i Starobielska) obozów internowania polskich jeńców. Łącznie przetrzymywano w nich 15 tys. oficerów i żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, policjantów i podchorążych.