1.Za dwa podręczniki zapłacono 27 zł.Ile kosztuje droższy podręcznik ,jeżeli jeden jest o 20 % tańszy od drugiego ?



2.W gimnazjum są 2 klasy.W klasie "1a" jest 17 dziewczyn i stanowią one 60 % klasy a w klasie "1b" jest 5 dziewczyn i stanowią one 20 % tej klasy.Jaki procent klas 1 stanowią dziewczyny ?

1

Odpowiedzi

2009-11-02T21:09:53+01:00
20%z 27zł=5,40
27zł-5,40zł=21,60zł
21,60zł:2=10,80zł
10,80zł+5,40zł=16,20zł


17-60%
x-100%

(40*17):60=28

5-20%
x-100%

x=(100*5):20
x=25


5+17=22
28+25=53

53-100%
22-x
x=(22*100):53=41,5%