Odpowiedzi

2010-04-08T15:04:01+02:00
Wielkanoc jest chrześcijańskim świętem. Upamiętnia pasję i Wniebowstąpienie Chrystusa. Niedziela, która poprzedza Wielkanoc jest Niedzielą Palmową. W tym dniu przynosimy do kościoła gałązki palmowe, żeby je poświęcić. Tydzień poprzedzający Wielkanoc to Wielki Tydzień.
W każdą Wielką sobotę idzie się do kościoła z koszykami wypełnionymi pokarmem żeby je poświęcić. W Wielkanoc rodziny łączą się przy stole do śniadania świątecznego.
Jemy jajka, mięso i dużo ciast: babki, serniki, i ciasto, które nazywa się "mazurek".
Poniedziałek Wielkanocny idzie się w odwiedziny do przyjaciół albo przyjmujemy przyjaciół u siebie.
Według tradycji w ten dzień, od ranka do południa, młodzieńcy polewają się wodą, lecz niektórzy przesadzają.
  • Użytkownik Zadane
2010-04-08T15:04:08+02:00
Wielkanoc (Pascha) - najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie (obok Bożego Narodzenia) upamiętniające śmierć oraz zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Poprzedzający ją tydzień, stanowiący okres wspominania najważniejszych dla wiary chrześcijańskiej wydarzeń, nazywany jest Wielkim Tygodniem.
Przez wieki spierano się, kiedy powinna być obchodzona. Podczas soboru nicejskiego w 325 r. ustalono, że będzie się ją obchodzić w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Wielkanoc jest więc świętem ruchomym: może wypaść najwcześniej 22 marca, a najpóźniej 25 kwietnia. Z dniem Wielkanocy powiązany jest termin większości ruchomych świąt chrześcijańskich, m.in.: Środa Popielcowa, Wielki Post, Triduum Paschalne, Wniebowstąpienie Pańskie, Zesłanie Ducha Świętego i inne. Po wprowadzeniu kalendarza gregoriańskiego znów pojawiły się odmienności: w prawosławiu Wielkanoc obchodzi się bowiem zgodnie z kalendarzem juliańskim.