Odpowiedzi

2010-04-08T15:10:39+02:00
& część szyjna od 3 do 4 neuromer, ośrodek ruchu-przepona,
od 5 do 8 neuromer, ośrodek ruchowy kończyn górnych,
& odcinek piersiowy - ośrodek ruchowy mięśni klatki piersiowej, grzbietu i brzucha, od 8 szyjnego do 2 piersiowego znajduje się ośrodek kierujący skurczami mięśni gładkich oka (mięsień rzęskowy, tęczówki),
& część lędźwiowa i krzyżowa- ośrodki oddawania moczu, ośrodki defekacji/wydalania stolca/, o. erekcji, o. ejakulacji / wytrysk nasienia/.
8 4 8
Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-08T15:47:18+02:00
Rdzeń kręgowy znajduje się w kanale kręgowym i osłonięty jest oponami rdzeniowymi. Ciągnie się od rdzenia przedłużonego, a kończy (przechodzi w nić końcową) na poziomie II kręgu lędźwiowego. Istota szara położona jest tu wewnętrznie w stosunku do istoty białej (odwrotnie niż w mózgu). Substancja szara na przekroju poprzecznym ma kształt litery H. Ciągnie się ona na całej długości rdzenia w postaci dwóch słupów przednich i tylnich. W słupach przednich rozmieszczone są komórki neuronów ruchowych, w tylnich- komórki neuronów czuciowych. Od rdzenia kręgowego odchodzi 31 par nerwów zawierających somatyczne włókna czuciowe, ruchowe i włókna wegetatywne. Nerwy te przechodzą przez otwory międzykręgowe. Rdzeń kręgowy przewodzi impulsy nerwowe z mózgu i do mózgu. Łączy więc centralne odcinki układu nerwowego w niemal całym organizmie.

Ośrodki części współczulnej znajdują się w istocie szarej rdzenia kręgowego
Ośrodki rdzeniowe łączą się ze zwojami współczulnymi tworząc parzysty pień współczulny
Ośrodki przywspółczulne rozmieszczone są w mózgowiu, rdzeniu przedłużonym i krzyżowej części rdzenia kręgowego
5 1 5