Odpowiedzi

2010-04-08T16:30:42+02:00
Gwadelupa jest to wyspa należąca do archipelagu Małych Antyli w Ameryce Środkowej. Wchodzi w skład departamentu zamorskiego Francji również noszącą nazwę Gwadelupa. Swoją nazwę zawdzięcza Kolumbowi który w 1493 odkrył ją podczas swojej drugiej podróży do "nowego świata". Kraj położony jest na siedmiu zamieszkałych wyspach: Basse Terre, Grande Terre, Marie Galante, Saintes, Désirade, Saint Barthélemy, Saint Martin. Wyspy pochodzenia wulkanicznego. Gwadelupa jest krajem stosunkowo bogatym. Gospodarka narodowa opiera się przede wszystkim na produkcji rolnej oraz w niewielkim stopniu na turystyce. Do najważniejszych roślin uprawnych zaliczają się: trzcina cukrowa, banany, bataty, kukurydza, ryż, kawa, kakao, ananasy, wanilia, owoce cytrusowe. Dobrze rozwija się rybołówstwo oraz połów skorupiaków i krewetek.

Większe miasta:
Pointe-à-Pitre, Le Gosier, Sainte-Rose, Le Moule, Les Abymes.

Główną atrakcją wyspy jest aktywny wulkan La Soufrière (1467 m.n.p.m), położony w południowej części Basse-Terre, czyli zachodniej części wyspy.
Na wyspie znajdują się różnorodne ośrodki kulturowe i nie tylko, godne odwiedzenia są m.in. Pointe-à-Pitre, Fort Fleur d'Epée, Sainte Anne, Moule, Sainte Marie de Capesterre, Trois Rivieres, Guadeloupe Natural Park, wodospad Corbet, Soufriere, Basse-Terre, Matouba, Iles des Saintes, Bourg.
Można wybrać się do lasów tropikalnych, które stanowią 39% powierzchni wyspy.
Ze względu, że jest to wyspa można też podziwiać piękne wybrzeża, plażę oraz nurkować w pobliżu raf koralowych.

Specjały kuchni
Typową miejscową potrawą - importowaną z Indii - jest "colombo" (ryż, kurczak, curry).