Odpowiedzi

2010-04-08T16:05:39+02:00
Żonkil Żonkile to zwyczajowa nazwa ogrodowych narcyzów, zwłaszcza tych najbardziej typowych - z pojedynczym żółtym kwiatem o trąbkowatym przykoronku. W ujęciu botanicznym określenie żonkil odnosi się do praktycznie nieuprawianego w Polsce gatunku narcyza żonkila (Narcissus jonquilla). Jedna z grup odmian uprawnych to tzw. "mieszańce Jonquilla", czyli mieszańce żonkila. Charakteryzują się one obecnością kilku (1-5) kwiatów na pędzie. Kwiaty są pachnące, mają odstające listki okwiatu i mały, płaski przykoronek. Liście są bardzo wąskie, prawie wałeczkowate. Odmiany z tej grupy są stosunkowo słabo mrozoodporne.
Występowanie Wiele gatunków, a zwłaszcza odmian uprawnych narcyzów, znajduje zastosowanie w produkcji kwiaciarskiej i jako kwiaty ozdobne w ogrodach. Czasem dziczeją i długo, przez dziesięciolecia, utrzymują się wśród rodzimej roślinności - jak np. w Bieszczadach w miejscach po wysiedlonych wsiach.
Uprawa W uprawie znajduje się ponad 10 tysięcy form i odmian narcyzów. Ze względów praktycznych dzielone są one na kilkanaście grup na podstawie budowy kwiata (rozmiaru przykoronka w stosunku do listkow okwiatu i jego ksztaltu) oraz ustawieniu i liczby kwiatów w kwiatostanie. Część odmian jest wykorzystywana do produkcji kwiatow ciętych - te mogą też być uprawiane na rabatach bylinowych. Wiele odmian to kolekcjonerskie formy do ogrodów skalnych.
3 5 3