Odpowiedzi

2010-04-08T17:00:56+02:00
1.Hellada była bardzo górzysta. Przyczyniło się to do powstania polis. Większe organizacje nie miały szansy przetrwać, ponieważ góry dookoła dolin utrudniały komunikację. Helleni nie stworzyli więc jednego, silnego państwa.

2. Kserkses zniechęcony po klęsce pod Salaminią wraca do Persji, jednak w Grecji pozostawia część wojsk. Dopiero rok później jego armię rozbiły zjednoczone siły greckie w bitwie pod Platejami. Odtąd Persowie nie mogli juz zagrozić Grekom, którzy z czasem odzyskali terytoria podbite wcześniej przez Kserksesa oraz jego poprzedników. W połowie V w. p.n.e. państwo perskie po kolejnych klęskach musiało zwrócić wolność wszyskim miastom greckim w Azji Mniejszej.

3. W Atenach obowiązywało prawo pozwalające wygnać z miasta człowieka uważanego za wroga demokracji. Podczas obrad zgormadzenia ludowego każdy obywatel mógł wydrabać na glinianych skorupach imię Ateńczyka, którego uznał za niebezpiczenego dla polis. Ten. kto otrzymał najwięcej głosów. musiał opuścić Ateny na 10 lat. Od greckiego słowa "ostrakon", oznaczającego skorupę, pochodzi nazwa tego głosowania- ostracyzm.
1 1 1