1) dlaczego na wyżynie tybetańskiej jest tak mało ludzi
2)Uzupełnij zdania:
Monsun letni wieje z. ................. i przynosi powietrze........................... i ............ Zimą monsun wieje z oziębionego.........................Przynosi on powietrze............................. i suche. Cyrkulacja monsunowa najwyraźniej zaznacza się w.......................................... i....................................... Azji.
3) Opisz, w jaki sposób powstały wymienione krainy geograficzne: (4 pkt.)

a)Himalaje

b) Nizina Indu i Gangesu

4) Wyjaśnij, dlaczego:

a) monsun letni i zimowy w Japonii przynosi mokre powietrze?

b) południowe stoki Himalajów otrzymują ogromne opady deszczu

c) na rzece Huang-He buduje się często tunele zamiast mostów

1

Odpowiedzi

2010-04-08T17:07:27+02:00
1. chba sa tam niekorzystne warunki do uprawiania roli chyba
2. Monsun letni wieje od oceanu i przynosi powietrze chłodne i opady deszczu Zimą monsun wieje z oziębionego lądu. Przynosi on powietrze..................... i suche. Cyrkulacja monsunowa najwyraźniej zaznacza się w basenie oceanu indyjskiego i w Azji.
3.Himalaje wysokie zbudowane są głównie ze skał metamorficznych tworzących trzon krystaliczny, na który nasunęła się od północy płyta tybetańska - złożona głównie ze skał osadowych seria wapienno dolomitowa która w okresie między 65 a 570 mln lat temu na dnie prehistorycznego oceanu Tetydy. Liczne partie gór posiadają więc charakterystyczną dwudzielną budowę, to znaczy na trzonie krystalicznym spoczywają skały osadowe, co świetnie widoczne jest np. w budowie Mount Everestu czy jego sąsiada Lhotse. Budowa geologiczna Himalajów jest bardzo skomplikowana. Miejscami możemy znaleźć piaskowce typu fliszowego, a gdzie indziej powstałe w warunkach lądowych.