Odpowiedzi

2010-04-08T17:19:55+02:00
Filozofia Rodiona:

Od momentu wyjawienia tajemnicy sprawia, że Sonia zaczyna cierpieć. Zdradza jej wszystko, aby było mu łatwiej. Rodion wie, że może jej zaufać. Sonia jest pobożna, ale jest prostytutką.
Jest nią wbrew sobie - robi to dla rodziny, ale wie, że jest to złe. Rodion wiedząc o tym dokłada jej cierpień.

JAK RODION TŁUMACZY SWOJE POSTĘPOWANIE?
1. Napoleon staje się symbolem człowieka ponad innymi, ma jakaś wizję, żeby zmieniać świat, ale nie może tego rozpocząć - bo zawsze napotyka jakąś przeszkodę. Napoleon zawahałby się przy usunięciu przeszkód? Ta przeszkoda niszczy coś pięknego -> tak "wielki" człowiek nie zawahałby się nawet na chwilę-> Rodion tłumaczy siebie tak samo; sprawdza zachowanie Napoleona n swoim przykładzie.

2. To dla matki i siostry popełnił zbrodnię - gdyby nie zrobił nic - skończyłby studia, znalazł marną posadę, ale nie zapewniłby wszystkiego sobie i rodzinie. Zabił, aby rodzinie żyło się lepiej, zabił, aby ukraść pieniądze, nie musiałby ze wszystkiego rezygnować.

3. Zamknął się w sobie, obraził się na świat, nie chciał brać udziału w świecie, w życiu, zaczął rozmyślać, doszedł do wniosku, władza idzie do rąk osób, które o to zabiegają. Ludziom pewnym społeczeństwo przyzna rację. Rodion po zbrodni ma wątpliwości nie jest "wielkim" człowiekiem, bo zbrodnia zrobiła na nim ogromne wrażenie, zmieniła go. Dręczą go wyrzuty sumienia.