Odpowiedzi

2010-04-08T17:42:04+02:00
Temperatura wnętrza ciała jest utrzymywana na stałym poziomie 370C niezależnie od temperatury otoczenia. Podstawę stanowi utrzymanie przez odpowiedni układ regulacyjny równowagi pomiędzy wytwarzaniem a oddawaniem ciepła przez organizm.Zależnie od różnic temperatury między organizmem a jego środowiskiem zachodzi wymiana ciepła w jednym lub w drugim kierunku. Organizm może pobierać je lub tracić.Temperatura ciała regulowana jest przez mech. nerwowe działające na zasadzie sprzężenia zwrotnego za pomocą ośrodka usadowionego w podwzgórzu z odp receptorami wykrywającymi odchylenia od pożądanej temperatury. Z receptorów temperatury najważniejsze są neurony reagujące na ciepło, znajdujące się w polu przed wzrokowym podwzgórza. Poza nimi są jeszcze receptory wrażliwe na zimno. W utrzymaniu stałej temperatury pomagają receptory ciepła i zimna umiejscowione w skórze, które wysyłają informacje przez rdzeń kręgowy do podwzgórza.


a na drugie nie umie
3 3 3
Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-08T17:54:09+02:00
1 gruczoly potowe wystepujace w kórze własciwej odgrywaja bardzo wazna role w termoregulacjj organizmu.poprzez pocenie odbierane jest organizmowi cieplo, w ten sposob organizm chroni sie przed przegrzaniem.
receptory znajdujace sie w skórze reaguja też na niskie temperatury, ograniczaja wtedy przeplyw krwi do okreslonych części ciała(np;nos, wargi-staja sie one wtedy sinawe)w ten sposób zapobiegają utracie ciepła.
2 skóra chroni organizm przed wszelkimi urazami, bakteriami,promieniowaniem, przed utratą wody z organizmu, można powiedzieć ze jest izolatorem-zabezpiecza wnetrze naszego ciała .jednocześnie jest głównym łącznikiem ze światem zewnętrznym ,w skórze są rozmaite receptory które reaguja na dotyk,temperaturę ,ból itd.
poprzez skóre przenoszone sa również choroby np. grzybice
5 4 5