Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-08T18:24:29+02:00
1. Chowanie jajek: Przed świętami opowiada się dzieciom wiele historii o króliczkach wielkanocnych. On nosi jajka w koszyczku na plecach i przynosi je do domu. Rodzice chowają jajka wielkanocne i małe prezenty w domu i w ogrodzie. W niedzielę wielkanocną przed śniadaniem, dzieci szukają jaj wielkanocnych. Ten obyczaj jest w Niemczech od ponad 300 lat. Później dzieci bawią się w stukanie się jajkami. Dziecko uderza swoim jajkiem w jajko kogoś innego, aż jest ono pęknięte. Zwycięzca dostaje jeszcze jedno jajko. Dzieci dostają też inne prezenty, które przyniesie zając: słodycze, zabawkę, czy ubranie.

2. Świąteczne strojenie: Przed świętami wielu uczniów przygotowuje wystrój świąteczny. Malują oni razem piękne jajka, wycinają zajączki wielkanocne, czy kleją świąteczne czarki czy kosze. Dzieci z rodzin katolickich idą później z koszykami na święconkę do kościoła. Przede wszystkim jednak dzieci majsterkują świąteczne gniazdka z papieru, czy z kartonu. Dzieci kładą później gniazdo w ogrodzie czy w domu i cieszą się, kiedy zając wielkanocny włoży im do gniazda prezenty.

3. Targi świąteczne: Targi odbywają się w weekend przed świętami. Jest wiele stanowisk targowych, gdzie wystawca sprzedaje swoje świąteczne oferty, na przykład piękną biżuterię świąteczną, własnoręcznie pomalowane jajka, zające, czy baranki z ciasta. Na targi przychodzi wiele gości, ponieważ można tam podziwiać wiele atrakcji i często też artystów przy malowaniu jajek.

4. Wielkanocny ogień: W wielu miejscowościach w Niemczech dzieci zbierają przed świętami drewno na ognisko wielkanocne. Dzieci chodzą od domu do domu i recytują wiersze czy śpiewają piosenki. Otrzymują za to drewno do świątecznego ogniska. Potem noszą drewno na pagórek. W sobotę czy w niedzielę wielkanocną wieczorem odpala się drewno. Świątecznym ogniskiem chcą ludzie odpędzić zimowego ducha i natychmiast powitać wiosnę. Wiele dzieci bierze ze sobą kiełbaski i grillują przy ognisku - to sprawia wiele radości! Ta stara tradycja jest jeszcze w wielu miejscowościach w Niemczech żywa.

5. Bieg świąteczny kół: W północnych Niemczech jest w mieście Lügde (pomiędzy Hannoverem a Paderborn) piękny obyczaj. Nazywa się "bieg świąteczny kół". W niedzielę wielkanocną buduje się na świątecznej górze 6 dużych drewnianych kół, tak dużych jak ludzie. Potem wpycha się między koła dużo słomy. Ta praca trwa do wieczora. Potem podpala się koła i przetacza się wzdłuż góry - fajnie to wygląda. Ten obyczaj jest od ponad 2000 lat. Koła były wtedy symbolem słońca. Każdego roku wiele gości i turystów przyjeżdża do Lügde, później chcą obejrzeć "bieg świąteczny kół".

czasochłonne, ale liczę na naj:)