W kryzysie Polacy okradają pracodawców

Co czwarta firma z powodu oszustw pracownikom straciła ponad 100 tys. zł. Polacy wynoszą cenne dane klientów, sprzedają informację o warunkach przetargów lub kradną sprzęt. W czasie kryzysu liczba takich przestępstw gwałtownie wzrosła.

Komentarz min. 40 słów

1

Odpowiedzi

2009-11-03T09:45:45+01:00
Wzrost kradzieży zarówno danych, jak i materiałów jest w dużej mierze związany z sytuacją kryzysową. Pracownikom bardzo często w ramach oszczędności obcinane są premie lub zmniejszane pensje. W tej sytuacji pracownicy szukają innych źródeł dochodu sprzedając poufne informacje konkurencyjnym firmom. Ponadto próbują zemścić się na pracodawcy przez obniżenie także jego dochodów.
Do przestępstw można także zaliczyć oszustwa i przywłaszczenia firmowego mienia. Wykrywalność tego typu przestępstw jest niska, dlatego też kradzieże i oszustwa rozprzestrzeniają się na coraz większą skalę.
Pracodawcy próbują się bronić przed tego typu sytuacjami inwigilując pracowników - to z kolei powoduje wzrost niezadowolenia tych drugich i poczucie łamania praw. Niektóre z technik inwigilacji są niezgodne z prawem, dlatego pracownicy czują się bezpiecznie, bo w razie złamania ich praw mogą dochodzić zadośćuczynienia na drodze sądowej