Odpowiedzi

2010-04-08T17:55:12+02:00
Święta wielkanocne


Wielkanoc kojarzy się nam z kolorowymi pisankami, mnóstwem pysznego jedzenia, śmigusem dyngusem i wieloma innymi przyjemnymi rzeczami.
Poniedziałek Wielkanocny zwany też Lanym Poniedziałkiem, Śmigusem-dyngusem to drugi dzień świąt Wielkiej Nocy. W polskiej tradycji tego dnia polewa się dla żartów wodą inne osoby. Polewanie wodą nawiązuje do dawnych praktyk pogańskich. Do dziś zwyczaj kropienia wodą święconą pól w poniedziałkowy ranek przez gospodarzy jest spotykany we wsiach na południu Polski.
2 3 2
2010-04-08T18:08:34+02:00
Obrzędy świąteczne i wiosenne:

1) W Nidziele Palmową chłopcy i dziewczynki szli do lasu po gałązki brzozy i świerku, przystrojoną palme zabierano do kościoła gdzie ją święcono a następnie zabierono do domu i przystrajno całe pomieszczenie.

2)w pierwszy dzień świąt szło się do pobliskiej rzeki bądź jeziora i kompano się jednak przy tym w drodze nie wolno było sie odwracać i rozmawiać

3) w drugi dzień świąt na wsiach chłopcy chodzili z niedźwiedziem zbierając dary następnie niedźwiedzia zatapiano w jeziorze i naępowała zabawa

4) od północy z 1 dnia świąt na 2 dzień kawalerowie i dróżbowie szli prosić pannę o rękę

5) ubierano dzewka świerkowe w kolorowe wstęgi i stawiano na nich obrazki świętych

6) Na Kaszubach śmigus dyngus polegał na oblewaniu się wodą ale równie znany był tzw. dyngus zielony gzie chłopcy brali już zielone drzewka brzozy i uderzali je o nogi dziewczynek (dla zabawy)

7) Spiewano piosenki na pożegnanie wiosny

8) palono lub zatapiano marzanne na cześć pierwszego dnia wiosny (21 marca)

9) robiono generalne porządki

10) Malowano wydmuszki:

* Kraszanki
* Pisanki
* Oklejanki
* Nalepianki
* Skrobanki
* Rysowanki
* Drapanki
3 5 3