Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-08T20:16:01+02:00
Pierwszy i najpoczytniejszy powieściopisarz drugiego obiegu. Wcześniej, w opublikowanym w '67 "Wniebowstąpieniu", przewidział Marzec i akcję moczarowców. "Pogrążono wtedy Polskę w opinii światowej, celowo, a konsekwencje trwają do dziś".

50-minutowy dokument zawiera fragmenty jego filmów. Andrzej Łapicki w "Jak daleko stąd, jak blisko": "Nas męczy potrzeba bilansu".

W pustej kawiarni Czytelnika z Łapickim - trzecim do słynnego stolika, przy którym można ich było zastać z Holoubkiem - mówi o przyjaźni: "Lękam się zdawkowych rozmów". Ale także: "My się baliśmy pozy. Hierarchia, reguły, salon, artystyczne debaty? Nic podobnego. Gadaliśmy o sporcie i panienkach".

Wzorzec z Sevres outsidera. Córka mówi o nim: mistyk. Sam lubi określenie "emigrant". Albo: "chytry Litwin". Mawia skromnie, że z języków obcych najlepiej zna polski."Żyję w kokonie własnej autonomii. Od '56. Gomułka przemawiał na placu Defilad, ja tam nie byłem, przechodziłem obok". Rok później zaczął życie na nowo - robiąc "Ostatni dzień lata", na pustej plaży, z kilkuosobowym zespołem.

"Mamy wolność, więc nie chce mi się już pisać. Ale może jeszcze walnę się na swój tapczan i zacznę. Jestem nieobliczalny". Oby.

Tez mialem takie pytanie i dostalem 5 jak to napisalem
1 5 1