Odpowiedzi

  • jusi
  • Początkujący
2009-11-03T10:58:51+01:00
Mechaniczna obróbka pokarmu prowadzi do rozdrabniania pokarmu na mniejsze części za pomocą zębów, nie naruszając przy tym budowy chemicznej pokarmu. mechaniczna obróbka pokarmu działa równocześnie na wszystkie składniki pokarmowe. Natomiast trawienie jest działaniem enzymów na budowę chemiczną składników pokarmowych. Enzymy działają na poszczególne elementy takie jak białka czy tłuszcze, ponadto wymagają specyficznych warunków np. pH. Po trawieniu ze związków złożonych otrzymujemy związki proste, które są przyswajane przez nasz organizm.
2 5 2
2009-11-03T11:00:15+01:00
Mechaniczna obróbka pokarmu prowadzona jest głównie przez zęby powoduje rozdrabnianie pokarmu na mniejsze cząstki ale nie narusza budowy chemicznej pokarmu. Trawienie jest to działanie enzymów na budowę chemiczną składników pokarmowych. Mechaniczna obróbka działa równocześnie na wszystkie składniki pokarmowe. Enzymy działają specyficznie na poszczególne elementy takie jak białka czy tłuszcze, dodatkowo wymagają specyficznych warunków działania np pH. Po trawieni ze związków złożonych otrzymujemy związki proste, które nasz organizm może przyswoić.
3 3 3
Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-03T12:26:09+01:00
Mechaniczna obróbka pokarmu ma miejsce w jamie ustnej. Pokarm jest w niej rozdrabniany, miażdżony i mieszany ze śliną. Obróbce tej poddawane są wszystkie pokarmy w takim samym stopniu (zmieniana jest konsystencja przyswajanego pokarmu ale chemicznie nadal jest to ta sama substancja).
Ślina zawiera enzym trawienny - amylazę ślinową. W ślinie rozpuszczane są cząsteczki pokarmu, zachodzi formowanie kęsów pokarmowych. Uformowany kęs zostaje przekazywany do dalszej części przewodu pokarmowego na drodze połykania.

Trawienie ma miejsce w dalszych częściach przewodu pokarmowego, polega na rozkładaniu związków złożonych w prostsze. Proces zachodzi pod wpływem wydzielanych przez organizm człowieka enzymów. Trawienie rozpoczyna się w żołądku, dalsza jego część zachodzi w jelicie cienkim. Podczas trawienia zmieniany jest stan chemiczny pokarmu, skomplikowane wiązania ulegają rozpadowi i rozerwaniu przez co organizm może je potem wykorzystać
3 5 3