Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-08T18:12:30+02:00
Adam Cisowski to tytułowy bohater powieści Kornela Makuszyńskiego pt. „Szatan z siódmej klasy. Siedemnastoletni uczeń siódmej klasy warszawskiego gimnazjum - jest starszy niż obecni gimnazjaliści z pierwszej klasy, ponieważ przed wojną był inny system edukacji. Pochodzi z rodziny inteligenckiej, jest najstarszym synem spośród pięciorga dzieci lekarza. Adaś posiada jeszcze dwie siostry i dwóch braci. Matka nie pracuje zawodowo, zajmuje się domem i wychowywaniem sporej gromadki.

Jak wygląda nasz bohater? Adam to chłopiec o spojrzeniu „spokojnym i przenikliwym” z włosami w wiecznym nieładzie. Z wyglądu „nieco pękaty i nieforemny", ale silny i wysportowany. Adaś jawi się więc jako dobrze zbudowany, wysoki blondyn o sympatycznej twarzy. Nosi przezwisko Szatan, a to za sprawą swej niezwykłej inteligencji, wręcz błyskotliwości. A nadał mu je sam profesor Gąsowski.

Bo też Adaś jest chłopcem myślącym logicznie: odkrył tajny system odpytywania uczniów przez profesora Gąsowskiego (co dziesiąty z listy, np. czwarty, czternasty, dwudziesty czwarty); przewidział też, jak będzie „zmieniony” sposób wywoływania do odpowiedzi (profesor chciał zaskoczyć Adasia tym, że nie dokona zmian, a chłopiec to przewidział). Szatan wywnioskował też, kto zabrał koledze kosztowne wieczne pióro, odkrył tajemnicę pomyłki w sprawozdaniu finansowym szkolnej spółdzielni ( przyczepiła się czarna nitka, która na papierze udawała jedynkę). Nic dziwnego, że profesor wybrał więc Adasia do rozwikłania tajemniczych i groźnych wydarzeń w dworku swego brata. Tutaj chłopiec musiał przechytrzyć tajemniczych bandytów, co mu się oczywiście po wielu perypetiach udaje.
2010-04-08T18:33:57+02:00
Adam Cisowski jest głównym bohaterem książki Kornela Makuszyńskiego pt. " Szatan z siódmej klasy". Adam miał 17 lat. Był uczniem w męskim gimnazjum w warszawie. Chłopca przezywano Szatan.
Adam był wysoki. Wyglądał na trochę roztrzepanego. Jego sylwetka była "niefortunna", a włosy często zmierzwione. chłopiec miał przenikliwy i śmiały wzrok.
Bohater był bardzo sprytny. Rozwiązał tajemnice drzwi, a także odkrył metodę odpytywania uczniów stworzoną przez profesora Gąssowskiego, a także osobę która zjadła jego lody. Wobec profesora wziął winę na siebie, był wiec tez odważny. Był spostrzegawczy, o czym świadczy to, że znalazł nitkę w księdze rachunkowej. Adam był bardzo mądrym chłopcem, potrafił przetłumaczyc listy po francusku. Potrafił również przewidywac sytuacje, które po pewnym czasie miały miejsce. to skłoniło go do zakopania skrzyni z tajemnicza zawartością. Był koleżeński i zawsze gotowy i chętny do pomocy. Dla chłopca ważniejsze były uczucia a nie skarby. Miał dobre serce.
Uważam go za bohatera pozytywnego i godnego naśladowania.