Odpowiedzi

2009-11-03T12:03:18+01:00
- Występują we wszystkich biocenozach lądowych, jak również w wodnych, dlatego są podstawowym elementem szaty roślinnej we wszystkich biomach naszej planety.

- Są głównymi producentami tlenu i materii organicznej na Ziemi.

- Stanowią podstawowe ogniwo w łańcuchach troficznych, pokarm dla roślinożerców.

- Stanowią ważny czynnik regulujący klimat w skali całej Ziemi, a także regionalnie, tzw. mikroklimat.

- Duże zbiorowiska roślinne wpływają korzystnie na gospodarkę wodną terenów, na których występują.

- Zapobiegają erozji gleby.

- Stanowią podstawę gospodarki żywnościowej ludności wielu państw na świecie.

- Drewno wielu drzew jest cennym surowcem dla przemysłu meblarskiego, budowlanego, celulozowego, papierniczego. W wielu krajach stanowi materiał opałowy.

- Kora drzew iglastych dostarcza garbników, a inne części dostarczają żywicy, terpentyny, kalafonii, olejków eterycznych i wielu innych surowców dla przemysłu farmaceutycznego i chemicznego.

- Wiele gatunków ma cenne właściwości lecznicze i pielęgnacyjne.

- Używane w celach dekoracyjnych służą kształtowaniu i upiększaniu krajobrazu.
51 4 51
Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-03T12:11:25+01:00
Rośliny nasienne są największą gromadą roślin żyjących na ziemi. Są one najlepiej przystosowane do życia na lądzie, rozmnażają się za pomocą nasion będących wynikiem procesu płciowego. Nasiona te zawierają substancje odżywcze dzięki którym będzie się rozwijał sporofit. Rośliny nasienne składają się z łodygi, korzenia i kwiatu.
Obecność roślin nasiennych jest bardzo ważna w każdym ekosystemie, bo rośliny te wytwarzają w procesie fotosyntezy masy energii i tlenu. Rośliny są początkowym ogniwem łańcucha pokarmowego, ich szczątki ulegają gniciu i użyźniają glebę pozwalając czerpać z niej substancje odżywcze nowym roślinom.
Rośliny nasienne odgrywają także ogromną rolę w gospodarce człowieka, korzystamy z różnych elementów będących dla nas surowcami służącymi do przetwórstwa. Z roślin wykorzystujemy najczęściej:
- włókna
- drewno
- wyciągi i napary z roślin mają duże znaczenie w medycynie i przemyśle farmaceutycznym
- kauczk
- produkty będące składnikami odżywiania dla zwierząt i człowieka

Znaczenie roślin ansiennych jest ogromne - można śmiało powiedzieć, że gdyby nie było roślin, to nie byłoby życia na ziemi. Dzięki roślinom nasza atmosfera w 21 % składa się z tlenu, to one wiążą dwutlenek węgla. Dostarczając substancji odżywczych pozwalają na życie zwierząt i człowieka
74 3 74
2009-11-03T12:58:40+01:00
- są najliczniejszą grupą roślin

- produkują tlen bo mają liście i przeprowadzają fotosyntezę oraz produkują biomasę np opadłe jesienią liście produkują glebę

- Żywimy się nimi

- Zapobiegają erozji gleby- korzenie

- służą jako żródło energii cieplnej - drewno

- produkujemy z nich papier

- są piękne i można odpocząć wpatrując się w nie:)
49 3 49