Opisz w 8-10 zdaniach krajobraz Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, wykorzystując wszystkie te wyrazy:
skała, zjawiska krasowe, maczuga Herkulesa, skały wapienne, dolina Prądnika, Szałwia łąkowa, Macierzanka zwyczajna, Rojnik górski.

Mam jeszcze jedno pytanie. Co to jest takiego przypominającego aleje a po bokach są drzewa, oczywiście chodzi o Wyżynę Krakowsko-Częstochowską

3

Odpowiedzi

2010-04-08T18:48:40+02:00
Wyzyma krakowsko czestochowska zwana takze jura krakowska rozciaga sie od krakowa po czestochowe.obszar jury stanowil niejednokrotnie w swojej histori dno moza przez co powstalo wiele warst skal miedzy innymi skaly wapienne. =charakterystyczne sa zjewiska krasowe m.in. jaskinie. mozemy zobaczec skamieniale organizmy ktore przywedrowaly z rownika powstala poprzez wyzlobienie dolina pradnika, ostancy czyli twardsze fragmenty skal ktore niie podlegaja rozpuszczeniu m.in. maczuga herkulesa.z rzadszych roslin znajduja sie tam m.in szalwia pospolita,rojnik gorski i macierzanka zwyczajna. wystepuje tam wiele rzadkich zwierzat.wyzyna ta nelezy do najadakcujniejszych w polsce.
9 3 9
2010-04-08T18:57:40+02:00
Wyzyna Krakowsko-Czestochowska inaczej nazwana Jura Krakowsko-Czestochowska. Mozna zwiedzic wiele zamkow z czasow historycznych. Zamki te tworza "Szlak Orlich Gniazd". Znajduja sie sciezki dla urodzonych spacerowiczow, kolarzy itp. Jest to najatrakcyjniejszy i najpiekniejszy obszar w Polsce, chetnie odwiedzany przez turystow. Jest takze jezioro i niedawno wybudowane wyciagi narciarskie.
13 3 13
2010-04-08T18:58:58+02:00
Dominującymi skałami na na tej wyżynie są skały, często zbudowane z kilku warstw. Charakterystyczne są skały wapienne, dzięki którym zachodzą tu zjawiska krasowe. Płynie tutaj rzeka o nazwie Prądnik, która dała nazwę Dolinie Prądnika. Znajdują się tutaj miejsca, które są znane w całym kraju. Jednym z takich miejsc jest Ojcowski Park Narodowy lub pięknie wyrzeźbiona Maczuga Herkulesa. Jest tu kilka jaskiń, z których najbardziej znaną jest Jaskinia Łokietka. jest tutaj bardzo bogata flora. W jej skład wchodzi jeden z 10 gatunków macierzanek rosnących na terenie naszego kraju, czyli Macierzanka zwyczajna. Rosna tu również: Rojnik górski i Szałwia łąkowa.

na ostatnie pytanie nie znam odpowiedzi
9 3 9