Odpowiedzi

2010-04-08T18:59:31+02:00
W Apokalipsie św. Jana cztery istoty - anioł (człowiek), lew, byk i orzeł to czterej strażnicy Bożego tronu, a także symbole czterech ewangelistów. Cztery istoty mogą występować jako symbole ewangelistów lub pojawiać się samodzielnie, zastępując ich: człowiek (anioł) za św. Mateusza, lew za św. Marka, byk za św. Łukasza i orzeł za św. Jana. Przedstawienia symboli ewangelistów wywodzą się z opisu czterech strażników Bożego tronu w Apokalipsie: mają oni po sześć skrzydeł, mają skrzydła pokrte oczyma i każdy z nich bez ustanku wychwala Boga. Te cztery istoty odpowiadają cherubinom z wizji Ezechiela - w czterech postaciach (gr. tetramorph) zgromadzonym przy tronie. Prorok Ezechiel opisał ich podczas babilońskiej niewoli Żydów. Wygląd tych istot wzorowany jest na kosmicznych, babilońskich postaciach baśniowych, które według wiary babilońskiej były strażnikami nieba
5 3 5
Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-08T19:31:52+02:00
MAREK jest symbolizowany przez lwa,ponieważ rozpoczyna swą Ewangelię od przepowiadania Jana Chrzciciela na pustyni,gdzie przebywają lwy.
ŁUKASZA symbolizuje wół,gdyż Ewangelista ten zaczyna swą Ewangelię od zwiastowania Zachariaszowi ,że będzie miał syna.To zwiastowanie miało miejsce w świątyni,gdzie składano ofiary z wołów i baranów.
MATEUSZA przedstawia się jako człowieka-anioła,ponieważ rozpoczyna swą Ewangelię od przedstawienia ludzkiego rodowodu (genealogii) Jezusa.
JANA symbolizuje orzeł ,gdyż Jan wzbija się ponad innych Ewangelistów w kontemplowaniu boskości Jezusa.
10 4 10