Odpowiedzi

2010-04-08T19:14:48+02:00
Największe skupisko ludności w strefie pustyń znajduje się w dolinie Nilu w Egipcie. Nil jest najdłuższą rzeką świata. Ta wielka rzeka Afrykańska niesie do morza trzy razy więcej wody niż Wisła. Dolina Nilu w Egipcie od najdawniejszych czasów stanowi największą na świecie oazę. Wąska, zielona wstęga ciągnie się przez pustynię, a jej szerokość wynosi: od nie całego kilometra do kilkunastu kilometrów. Przy ujściu Nil rozszerza się do 200 km.
W rzece tej żyje krokodyl nilowy. Samica składa około 60 jaj którymi opiekuje się przez trzy miesiące. Przed samym wykluciem młode krokodyle wydają dźwięki. Jest to sygnał dla matki która musi odkopać jaja. Po wykluciu się młodych matka przenosi je w pysku do wody. Od pięciu tysiącleci w Dolinie Nilu rozwija się rolnictwo. Co rok późnym latem następował wylew rzeki. Jego przyczyną były obfite deszcze padające daleko na południu. Poziom wód podnosił się o kilka metrów i zalewał całą doline.
Nil nawadniał pola i osadzał muł, z którego tworzyła się żyzna gleba. Egipcjanie od wieków uprawiali pszenicę i bób, który do dziś jest składnikiem ich ulubionego pożywienia. Rolnictwo umożliwiło powstanie starożytnego państwa egipskiego oraz utrzymanie dworu panującego faraona , licznych urzędników i kapłanów. Nadwyżki zboża były sprzedawane, dzięki czemu Egipt stał się później ''spichlerzem państwa rzymskiego'' . Nawadniane rolnictwo w Egipcie przetrwało pięć tysięcy lat. Dziś w Egipcie plony zbiera się trzy razy w roku a państwo to należy do największych importerów pszenicy na świecie.

5 4 5