Kto i co imponowało ludziom średniowiecza? W odpowiedzi odwołaj się do 3 wzorców osobowych tej epoki i scharakteryzuj przynajmniej po 1 postaci reprezentującej ten wzorzec np. Roland, św. Stanisław, Król Artur. Pracę podsumuj własnymi refleksjami na temat średniowiecznej mentalności.

Proszę o pomoc i z góry dziękuję ^^ mam to na jutro i mogło by być na przynajmniej 3 str a5. dzięki :)))

1

Odpowiedzi

2010-04-08T19:50:21+02:00
Ludziom średniowiecza imponowały trzy wzorce osobowe, które odnosiły się w utworach do wiary w Boga, czyli teocentryzmu.
Pierwszym wzorcem jest władca doskonały. Za takiego władce weźmy na przykład Króla Artura. Uznawał on głosy swoich rycerzy, stąd tradycja okrągłego stołu – bez kantów. Są to władcy feudalni, naznaczeni przez Boga. W przypadku króla Artura pojawia się także symbol złotego grala – kielich, w którym przechowywano krew Chrystusa.
Drugi wzorzec to rycerz doskonały, który działał według trzech zasad: Bóg, honor, ojczyzna.Jednym z takich rycerzy jest Roland. "Pieśń o Rolandzie" opowiada o wyprawie wojennej króla Franków Karola Wielkiego do Hiszpanii, aby pomóc w walce z saracenami. W czasie powrotu ze zwycięskiej walki, tylna straż dowodzona przez hrabiego Rolanda, siostrzeńca króla, została zaatakowana i rozbita. Jednak zanim się to stało, Roland miał możliwość przywołania pomocy z użyciem rogu, ale uważał to za hańbiący czyn i postanowił bronić się bez pomocy. Mimo tego, że wiedział iż zginie nie prosił o pomoc dodatkowych wojsk. Oddał swoje życie aby ratować ojczyznę, nie prosił o pomoc i wywalczył honor. Cechował się tym, że ponosił konsekwencje za swoje czyny w tym wypadku śmierć.
Trzeci wzorzec osobowy to święty asceta. Święty, który zostawia dobra doczesne i wybiera życie żebraka i w ubóstwie. Jednym z najważniejszych ascetów jest św Szymon Słupnik. Jest także "legenda o św. Aleksym" gdzie bohater opuszcza żonę i prowadzi tułaczkę i żyję w ubóstwie. Gdy wraca do domu nikt go nie poznaje i umiera pod schodami swojego rodzinnego domu.
Te wzorce osobowe ukazują idealny świat epoki średniowiecznej a co za tym idzie, ludzi godnych naśladowania.